Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Zapadł wyrok w sprawie Carpenter vs Besson

W momencie premiery filmu „Lockout” Luca Bessona w 2012 roku ta produkcja była porównywana do „Ucieczki z Nowego Jorku” z 1981 roku w reżyserii Johna Carpentera. Jednakże Carpenter nie był z tego faktu zadowolony i zarzucił twórcom „Lockout” plagiat. Teraz sąd przyznał mu rację.

John Carpenter pozwał całą wytwórnię EuropaCorp, reżysera i scenarzystów „Lockout”, oskarżając ich o splagiatowanie swojego dzieła z 1981 roku. Sąd orzekł, że zarzuty Carpentera są uzasadnione i zasądził, że EuropaCorp ma zapłacić 50 tys. euro właścicielom praw do filmu „Ucieczka z Nowego Jorku”, 20 tys. Carpenterowi oraz 10 tys. scenarzyście filmu – Nickowi Castle’owi.

Swoją decyzję sąd uzasadnił faktem, że choć oba filmy mają w założeniu realizować pewne utarte kinowe schematy oraz różnią się m.in. tempem akcji i efektami specjalnymi w nich wykorzystanymi, to sytuacja ta wynika z faktu, że powstały w dużym odstępie czasu. Te różnice te wynikają z postępu metod i technik produkcji. Sąd dostrzegł jednak znaczne podobieństwa między obiema produkcjami, których już nie można tak łatwo uzasadnić: głównym bohaterem jest dobrze zbudowany, cyniczny mężczyzna, który został skazany na więzienie, mimo bohaterskiej postawy. W zamian za nowy start i kasację wyroku, ma do wykonania ważną misję: uratowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych lub jego rodziny. Zgadza się na wykonanie zadania i potajemnie, drogą powietrzną dociera do miejsca przetrzymywania zakładników. Na nieprzyjaznym terenie znajduje byłego współpracownika, który traci życie. Ostatecznie jednak wypełnia misję i udaje mu się zachować tajną dokumentację, zdobytą w czasie działań.

Ze względu na wyżej wymienione elementy, które w „Ucieczce z Nowego Jorku” nosiły piętno oryginalności, sąd uznał, że w „Lockout”, mimo różnicy w miejscu akcji i uwspółcześnionym charakterze filmu, nie są wystarczające by odróżnić te dwie produkcje.

A jaka jest wasza opinia na temat tego sporu? Uważacie, że Carpenter słusznie zarzucił plagiat „Lockout”?