Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Zmarł Harry Dean Stanton

Aktor, który często współpracował z Davidem Lynchem, Martinem Scorsese czy Francisem Fordem Coppolą zmarł w piątek w Los Angeles. Odszedł w wieku 91 lat.

 

Harry Dean Stanton urodził się w Kentucky w 1926 roku, a zanim został aktorem służył w marynarce podczas II wojny światowej. Karierę aktorską rozpoczął w Kalifornii, a jego pierwszym większym sukcesem był występ w „Paryż, Teksas” w 1984 r. w reżyserii Wima Wendersa.

Aktor występował również w „Obcy – 8. pasażer Nostromo” (1979), „Ucieczka z Nowego Jorku” (1981), „Zielona mila” (1999) czy serialu „Twin Peaks” oraz „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną” (1992),a ostatnio pojawił się również w nowym sezonie „Twin Peaks”.

Oprócz aktorstwa Stanton był również muzykiem i wokalistą, a trzy lata temu nagrał ścieżkę dźwiękową do dokumentu „Harry Dean Stanton: Partly Fiction”, gdzie zaprezentował swoje adaptacje piosenek, które ukształtowały go w młodości.

Śmierć artysty nastąpiła z przyczyn naturalnych. Stanton odszedł w wieku 91 lat. Poniżej możecie przeczytać pożegnalne oświadczenie Davida Lyncha, z którym często i chętnie współpracował aktor: