Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Zmarł Richard Williams – animator Królika Rogera

W wieku 86 lat zmarł Richard Williams, legendarny animator, współtwórca filmu animowanego “Kto wrobił królika Rogera?”. O śmierci filmowca poinformowała jego córka, Natasha Sutton Williams.

Richard Williams urodził się w Toronto w 1933 roku, jednak w latach 50-tych przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Jego pierwszy film “The Little Island” (1958 r.), został bardzo dobrze przyjęty i wyróżniony nagrodą BAFTA. Pierwszy Oscar na koncie Williamsa pojawił się w 1972 roku za animowaną ekranizację “Opowieści wigilijnej “Dickensa, “A Christmas Carol” (1971). Wśród aktorskich produkcji, przy których pracował warto wspomnieć o “Co słychać, koteczku?” (1965), “Casino Royale” (1967) czy “Powrocie Różowej Pantery” (1975). W 1964 roku Williams rozpoczął prace nad “Złodziejem z Bagdadu” („The Princess and the Cobbler”), który uznawał za dzieło swojego życia. Film trafił na ekrany w 1993 roku.

Jednym z najsłynniejszych filmów, który zapewnił mu miano mistrza animacji był “Kto wrobił Królika Rogera?” (1988) Roberta Zemeckisa. Williamsowi przypadły dwa z trzech Oscarów, jakie zdobyła ta produkcja – za efekty specjalne i za wyjątkowe osiągnięcia w sztuce filmowej. Williams napisał także książkę “The Animator’s Survival Kit”, która do dziś jest uważana za jeden z najlepszych podręczników dotyczących filmu animowanego.

Jak poinformowała agencję AP córka Williamsa, Natasha Sutton Williams, jej ojciec zmarł na raka w swoim domu w angielskim Bristolu.