Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Zmarł twórca walk do “Gwiezdnych wojen”

Zmarł Bob Anderson, legendarny mistrz miecza, który pracował przy tworzeniu scen walk przy najbardziej znanych filmach minionych siedmiu dekad. Trenował wszystkich, od Errola Flynna  po obsadę “Władcy Pierścieni”. Miał 89 lat.

Jego pracę podziwiały miliony kinomanów. Zaczynał karierę pracując przy filmach z Errolem Flynnem, później były “Rycerz króla Artura”, kilka filmów o Bondzie, “Nieśmiertelny”, filmy o Zorro z Antonio Banderasem, “Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” i “Narzeczona dla księcia”.

W rozwinieciu znajdziecie scenę walki z IV części Gwiezdnych Wojen w której Obi Wan miedzy się z Darthem Vaderem (granym przez Boba Andersona).

Jednak Anderson jest prawdopodobnie najbardziej znany z pracy przy dwóch trylogiach: “Gwiezdnych wojnach”, w których grał Dartha Vadera podczas scen walk na miecze świetlne i uczył obsadę techniki oraz przy “Władcy Pierścieni”, gdzie był odpowiedzialny za opracowanie technik walki dla poszczególnych ras.

Anderson reprezentował również Wielką Brytanię w szermierce podczas igrzysk olimpijskich w 1952 i mistrzostwach świata w 1950 oraz 1953. Jak podaje serwis IMDB, pracował również przy “Hobbit: Niezwykła podróż”.

Anderson zmarł w szpitalu 1 stycznia.

 

 

{youtube}8kpHK4YIwY4{/youtube}