Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Diablo Immortal: notowania Activision Blizzard spadają

W przeciągu 48 godzin od oficjalnej prezentacji swojego najnowszego tytułu – „Diablo Immortal”, akcje firmy Activision Blizzard spadły o ponad 7%. Negatywna reakcja graczy na „Diablo Immortal” spowodowała, że wartość akcji spółki jest najniższa od początku 2018 roku.

Spadek wywołał wielkie zaskoczenie wśród giełdowych analityków, którzy spodziewali się zupełnie innej reakcji na „Diablo Immortal”. Swoje oczekiwania oparli na raporcie Bloomberga, który utrzymuje, że gra ma duże szanse na podbicie chińskiego rynku gier mobilnych i generację przychodu w wysokości 300 milionów dolarów rocznie.

Taki stan rzeczy nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Z analiz kursu Activision Blizzard wynika, że takie wahania nie są niczym niezwykłym. Studio już wcześniej (dwukrotnie) zbliżało się równie niskiego poziomu, jaki osiągnęło 5 listopada 2018.

Analitycy z Cowen & Company podsumowali zawirowania wokół akcji spółki w nocie do inwestorów w następujący sposób:
– [Activision Blizzard] mocno przeliczył się w kwestii reakcji fanów na nowy tytuł, co może sugerować, że studio nie wsłuchuje się tak uważnie w głosy swoich klientów, jak powinno.

Kwartalny raport finansowy firmy również nie wygląda zbyt różowo… Przychody w III kwartale 2018 roku wyniosły 1,5 mld dolarów, co stanowi spadek 10% w porównaniu do III kwartału 2017 roku. Oprócz tego Activision Blizzard spekulował, że IV kwartał będzie słabszy niż zakładano, co spowodowało spadek kursu akcji o 10%, a co się z tym wiąże – zmniejszenie wartości kapitałowej o kwotę o 5 mld dolarów.

W raporcie Activision Blizzard pojawił się szereg statystyk i wyliczeń, a z ciekawszych warto wspomnieć o zarobkach:

  • Gracze spędzili rekordowe 52 minuty dziennie, grając w tytuły studia;
  • Prognozuje się, że całkowite przychody studia w tym roku wyniosą 7,48 mld dolarów;
  • Łączna liczba aktywnych użytkowników w miesiącu (MAU) w całym studio wynosiła 345 milionów (Blizzard: 37M, Activision: 46M, King Digital: 262M MAU)
  • W lidze „Overwatch” sprzedano we wrześniu dodatkowe 6 drużynowych licencji po cenach znacznie wyższych niż te w sezonie 1;
  • „World of Warcraft : Battle for Azeroth” ustanowił rekord franczyzy, sprzedając 3,4 miliona egzemplarzy w 1 dzień!
Źródło: Raport kwartalny Activision Blizzard