Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Growy tydzień

Od dzisiaj ruszamy z cotygodniowym przedstawieniem najważniejszych newsów dotyczących gier wideo oraz tematów z nimi związanych! W tym tygodniu na tapecie Fallout 76, Metroid i Telltale Games, a na deser Nintendo tłumaczące się z usuwania zapisów z chmury przy braku przedłużenia abonamentu! Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

Data bety „Fallouta 76” ogłoszona!

Czy komuś trzeba przedstawiać najnowszy tytuł Bethesdy? W momencie ogłoszenia, „Fallout 76” wywołał spore poruszenie wśród fanów marki. Porzucenie sporej części elementów cRPG na rzecz popularnego ostatnimi czasu survivalu oraz widmo współistnienia z innymi graczami w postapokaliptycznym świecie nie wszystkim przypadło do gustu. Jeśli wciąż zastanawiacie się nad tym, czy nowy Fallout jest dla was, Bethesda oferuje możliwość sprawdzenia gry jeszcze przed premierą. Jedynym warunkiem jest złożenie zamówienia przedpremierowego. Zainteresowani mogą szykować miejsce na dyskach w następujących dniach:

* Xbox One – 23 października

* PS4 i PC – 30 października

Należy przy tym pamiętać, że Bethesda będzie uruchamiała serwery jedynie we wskazanych godzinach, więc możecie zapomnieć o graniu do upadłego.

 

Koszulka a sprawa Metroid Prime 4

Dwa dni temu internet zelektryzowało zrobione przez Geoffa Keigley’a zdjęcie przedstawiające dobrze wszystkim znanego Reggiego Fils-Aime w koszulce z symbolem głównej bohaterki serii Metroid – Samus. Zdjęcie zostało opatrzone podpisem „do zobaczenia w grudniu”, co jasno wskazuje na odbywające się wtedy, a prowadzone właśnie przez Keighley’a Game Awards. To wystarczyło, by plotki na temat nowej odsłony Metroid pojawiły się jak grzyby po deszczu. Czy słusznie? Dowiemy się za dwa miesiące.

metroid

Jesienne porządki na twardych dyskach

Do premiery „Red Dead Redemption 2” pozostał niecały miesiąc, a niedawno dowiedzieliśmy się ile miejsca na PS4 Pro trzeba będzie wygospodarować by móc w zacząć zabawę w kowbojów. Zawrotne 105 giga nie tylko może zmusić graczy do daleko idących porządków w pamięci konsoli, ale też czyni to RDR2 największą grą na konsoli Sony! Dla porównania, według listy stworzonej przez Gamesradar, GTA V wymagało 76 giga, a Elder Scrolls Online 86 gb. Z drugiej strony, gdy już dacie się wciągnąć w świat Arthura Morgana, żadna inna gra nie będzie wam już potrzebna.

Fortnite przekonało Sony do przemyślenia kwestii międzyplatformowej rozgrywki

Niemożliwe stało się faktem! Twardo stojące przy decyzji o trzymaniu graczy na własnym podwórku Sony ugięło się i zapowiedziało, że gracze korzystający z Fortnite na PS4 już teraz mogą bawić się z posiadaczami XOne i Switchów, a owa międzyplatformowość w przyszłości obejmie też kolejne tytuły. Choć nie jestem fanem gier spod znaku BR, tak już samo skłonienie Sony do przemyślenia niektórych decyzji sprawia, że Fortnite należą się wyrazy uznania. Niestety, zgodnie ze słowami Todda Howarda wspomniana opcja nie będzie obejmować Fallouta 76.

Nintendo odniosło się do kwestii usuwania zapisów z chmury

Jednym z najważniejszych argumentów stojących za koniecznością regularnego opłacania raz wykupionego abonamentu Nintendo Switch Online nie był brak możliwości grania online. Nie były to nawet gry z NESa udostępnione w jego ramach. Była to wyrażona w FAQ groźba usunięcia wszelkich zapisów z chmury przy braku przedłużenia abonamentu na kolejny okres. Wywołało to spore kontrowersje, a do już obecnych głosów krytykujących nową usługę Nintendo dołączyli się gracze zirytowani możliwością utraty wielu godzin rozgrywki. Firma pospieszyła z wyjaśnieniami – o ile zapisy zostaną faktycznie usunięte po upływie okresu na który wykupiono abonament, będą one możliwe do odzyskania w ciągu sześciu miesięcy… o ile gracze zdecydują się na ponowne sięgniecie do portfela. Czy warto inwestować w Nintendo Switch Online? Na to pytanie trzeba już samemu udzielić odpowiedzi.

Oficjalne wsparcie dla myszek i klawiatur na Xbox One staje się faktem

Zapowiedzi sprzed kilku lat stały się faktem – zgodnie z postem zamieszczonym na Xbox Wire, Microsoft wreszcie wprowadza oficjalne wsparcie dla klawiatur i myszek na swoich konsolach. Już wkrótce pierwsi uczestnicy programu Xbox Insider otrzymają możliwość przetestowania nowych możliwości, a co za tym idzie – można się spodziewać udostępnienia tej usługi dla wszystkich jeszcze przed końcem roku. Należy przy tym pamiętać, że korzystanie z komba m+k w grach zależeć będzie od deweloperów i nie będzie od razu dostępne we wszystkich grach. Obecnie nie znamy ewentualnych tytułów korzystających z nowych peryferii, choć Microsoft potwierdził, że jedną z takich gier będzie Warframe.

xosoon

Pozew zbiorowy przeciwko Telltale Games w związku z masowymi zwolnieniami

Gdy w zeszłym tygodniu sieć obiegła informacja o bankructwie Telltale i związanymi z tym masowymi zwolnieniami, gracze byli w szoku. Choć wiadomości o nieciekawych warunkach pracy w firmie już jakiś czas temu przeniknęły do wiadomości publicznej, tak imponujące plany dewelopera oraz wypuszczanie kolejnych sezonów znanych tytułów nie zapowiadały rychłego końca. Pewnego dnia pracownicy dowiedzieli się, że już nie pracują i zostali na lodzie, bez odprawy i z ubezpieczeniem zdrowotnym do końca miesiąca. Zgodnie z doniesieniami, przynajmniej część zwolnionych nie zamierza puścić tego faktu płazem. Kilka dni temu Kotaku poinformowało o przygotowaniu pozwu zbiorowego, w którym pracownicy powołują się na brak obowiązkowego poinformowania o zbiorowych zwolnieniach oraz domagają się wypłaty należnych świadczeń oraz odpraw. Choć sprawa na długo może utknąć w sądzie, tak trudno nie kibicować ludziom gotowym walczyć o swoje prawa. Pocieszające jest to, że pracownicy Telltale są obecnie rozchwytywani przez inne firmy, a część będących w produkcji tytułów, jak na przykład „Stranger Things”, może doczekać się realizacji w nowych studiach.

Najciekawsze premiery gier w przyszłym tygodniu

2 października

* Assassin’s Creed Odyssey Gold Edition (PC, PS4, XONE, Switch)

* Fist of the North Star: Lost Paradise (PS4)

* Forza Horizon 4 (PC, XONE)

* Mega Man 11 (PC, PS4, XONE, Switch)

5 października
* Super Mario Party (Switch)

* Assassin’s Creed Odyssey Standard Edition (PC, PS4, XONE, Switch)