Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Kampania Anno Domini 1666 skończona!

Gra planszowa „Anno Domini 1666” ekipy Wargamer z elementami bitewnymi i karcianymi okazała się wielkim sukcesem, zarówno na polskiej platformie współfinansowania Wspieram.to, gdzie akcja zebrała 453% potrzebnej do wydania kwoty (226 689 zł), z kolei na Kickstarterze191,611 $, co dało łączny wynik 254 021,94 $, dzięki czemu udało odblokować się wiele celów dodatkowych i wszyscy wspierający mogą liczyć nie tylko na podstawowe komponenty, ale także bonusowe, które praktycznie podwajają zawartość pudełka.

Oczywiście gra trafi także do regularnej sprzedaży, lecz będzie to już zestaw podstawowy, pozbawiony m.in. dodatkowych, charakterystycznych figurek i niektórych scenariuszy, ale nic straconego, Wargamer zapowiedział, że wiele z bonusów również trafi do sprzedaży, choć jako minidodatek, a nie część standardowego kompletu. Oprócz tego warto nadmienić, że wszyscy wspierający mogą liczyć na niemało elitarnych komponentów, jak postać (figurka, karty) Jana III Sobieskiego, Boruty i plansza diabła. Jest zatem na co czekać, a tym, którzy wciąż – mimo wielkiej popularności i ciepłego przyjęcia wśród testerów – wahają się co do tytuły, polecamy nasze spojrzenie na projekt.

A o czym w ogóle jest gra?

W „Anno Domini 1666” gracze stają na czele drużyn – wśród których znajdziecie bohaterów Trylogii Sienkiewicza oraz muszkieterów znanych z powieści Alexandra Dumasa – składających się z od 5 do 12 modeli, które starają się wypełnić stojące przed nimi zadania określone przez scenariusz. Zadaniem tym może być pokonanie przeciwnika w walce, ale też odzyskanie listu, eskorta zakładnika lub pościg. Siłowe rozwiązania znane z większości gier tego typu, nie zawsze będę optymalnym wyjściem. Częstokroć ogromna siła Longinusa Podbipięty i niezwykłe umiejętności szermiercze pana Wołodyjowskiego, będą znacznie mniej przydatne niż fortele i cięty język pana Zagłoby. Rozgrywka w zależności od scenariusza i liczby użytych modeli może trwać od 30 do 120 minut.

To co wyróżnia projekt Wargamera spośród podobnych gier, to fakt iż zamiast kości „Anno Domini 1666” używa dedykowanych talii kart zagrywanych z ręki bądź dociąganych losowo z talii. Gra nie zdaje się jednak wyłącznie na ślepy los – gracz będzie miał możliwość (ograniczonego wprawdzie, ale zawsze) wpłynięcia na wynik testu. Niektóre z umiejętności pozwolą także na manipulacje posiadaną „ręką” (m.in. słynne fortele Pana Zagłoby). Mamy nadzieję, że spodoba się Wam także sposób rozgrywania pojedynków szermierczych – z racji na to, że jesteśmy rekonstruktorami historycznymi, mogliśmy uwzględnić nasze osobiste doświadczenia i stworzyć dynamiczny, ale i realistyczny system walki.

W „Anno Domini 1666” odnajdziecie dwa typy scenariuszy. Pierwszy to misje przygodowe, w których najważniejsza jest realizacja zadania, a sam sposób konstruowania bandy został przygotowany tak, żeby nie przytłaczał ogromem wyboru i umożliwiał szybkie rozpoczęcie gry.

Drugi rodzaj scenariusza to scenariusz bitewny, bliższy ideą grom bitewnym. W tych scenariuszach głównym zadaniem będzie eliminacja sił przeciwnika, a każdy z graczy będzie dysponował pełnym wyborem postaci i będzie mógł w pełni dopasować swoją rozpiskę do preferowanego stylu gry.

1 

 

2

 

5

 

 

IMG 7960

Źródło: informacja prasowa