Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Kto goni za szczęściem?

Wydawnictwo Czacha Games wystartowało z nową kampanią na platformie zagramw.to, która tym razem pozwala osiągnąć… szczęście!

Wesprzyj kampanię!

„W Pogoni Za Szczęściem” to rodzinna gra euro o życiu swoich marzeń. Korzystając z mechaniki zarządzania czasem i stresem starasz się realizować projekty, zarabiasz chodząc do pracy, kupujesz wymarzone przedmioty, nawiązujesz relacje i zakładasz swoją rodzinę. Możliwości są ogromne, ponieważ żyjesz życiem, którego zawsze pragnąłeś.

Bogata zawartość gry

W „Pogoni Za Szczęściem” to dopracowana w każdym szczególe mechanika,
którą wspierają różnorodne grafiki i wspaniale wykonane elementy gry.

Dodatek do gry „Społeczność”

Dodatek „Community” (Społeczność) wprowadza do rozgrywki zupełnie nową warstwę. Dzięki niemu Twoje życiowe szczęście uzależnione jest również od Twojej popularności. Dodatkowo zawiera wiele nowych projektów, unikatowe przedmioty, świetne aktywności, nowe oferty pracy, partnerów, a także wszystkie niezbędne elementy dla piątego gracza.

Opis gry

„W Pogoni Za Szczęściem” to gra typu worker placement, polegająca głównie na zarządzaniu czasem i wykonywaniu różnych czynności życia codziennego takich jak: praca, angażowanie się w projekty, rozwijanie swojego hobby, wchodzenie z relacje damsko-męskie, zakładanie i utrzymanie rodziny, a wszystko to w celu stworzenia najszczęśliwszego i najlepszego życia dla siebie.

Grę rozpoczynasz jako nastolatek. Podczas przygotowania do gry wybierasz skondensowaną wersję swojego dzieciństwa, wybierając jedną z dwóch losowo wybranych kart Dzieciństwa. Karta, którą wybierzesz, zapewnia ci zasoby początkowe i specjalną zdolność, z której możesz korzystać tyle razy, ile chcesz podczas gry.

Karty Celów Życiowych są wybierane losowo i umieszczane w pobliżu planszy. Dają one graczom coś, do czego mogą dążyć podczas swojego życia. Chociaż ukończenie celu życiowego nie jest obowiązkowe, to daje tobie dodatkowe punkty na koniec gry.

Teraz, gdy jesteś nastolatkiem z potencjalnymi celami, jesteś gotowy do gry. Gra toczy się przez serię rund. Każda runda składa się z trzech faz: Utrzymanie, Akcja i Koniec Rundy. Idealnie byłoby, gdyby udało ci się dożyć późnej starości. Można jednak umrzeć młodo, tak jak w prawdziwym życiu. Niekoniecznie gracz, który umrze i odpadnie z gry jako pierwszy – przegrywa. Wszystko zależy od intensywności swojego życia. Można żyć szybko, lecz intensywnie i zgromadzić sporo punktów. Można również żyć długo, jednak nie tak intensywnie i „bez fajerwerków”, a na końcu gry i tak przegrać. To kwestia taktyki, wyborów życiowych i ich realizacji w grze.

Faza Utrzymania polega na tym, że musisz poradzić sobie ze wszystkimi aspektami swojego życia. Przesuwasz znacznik Rundy (co tak naprawdę cię postarza), odrzucasz i wymieniasz karty,  opłacasz swoje niektóre przedmioty, pracę i partnerów, a także radzisz sobie ze stresem.

Stres jest bardzo ważny w dążeniu do szczęścia. Jeśli będziesz go miał zbyt dużo, to cię zabije. Stres jest uzyskiwany dzięki pracy, projektom i partnerom i jest redukowany poprzez odpoczynek, relaks (korzyść z niektórych kart) lub realizowanie zdrowych projektów, takich jak np. Jogging. Oprócz powolnego wykańczania cię, stres wpływa również na czas, którym dysponujesz w życiu. Jeśli poziom stresu jest odpowiedni, możesz zyskać dodatkowe znaczniki czasu. Jeśli masz go zbyt wiele, tracisz coraz więcej czasu. Więc uważaj na swój stres! Przestań pędzić! Zwolnij na chwilę i odpocznij! Ciesz się życiem, które masz!

Gdy kontrolujesz swoje życie, przechodzisz do Fazy Akcji, w której się rozwijasz. Umieszczasz swoje Znaczniki Czasu na polu akcji na planszy lub na karcie w twoim obszarze gry. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonał tę samą akcję więcej niż raz w rundzie, ale jeśli to zrobisz, twój stres wzrośnie. Krótkowzroczne skupienie się na jednym aspekcie twojego życia jest przecież stresujące. Dostępnych jest wiele akcji i wszystkie mają różne zasady, wymagania i nagrody. Rozróżniamy akcje na planszy takie jak: naukę, zabawę, interakcję, podjęcie pracy tymczasowej, podjęcie projektu, wydawanie pieniędzy na zakupy, uzyskanie „prawdziwej pracy”, nawiązanie relacji, nadgodziny lub odpoczynek. Czynności związane z kartami są na ogół jakąś formą aktualizacji lub rozwoju tego, co już rozpoczęto. Możesz np. awansować projekt, ulepszyć przedmiot lub rozwijać swoje relacje. Podczas wykonywania swoich czynności należy mieć na uwadze wspomniany już stres, a także szczęście krótkoterminowe, które wpływa na różne karty i ich działania w grze.

Gra trwa do momentu, aż wszyscy gracze umrą. Następnie każdy gracz przekazuje swoje dziedzictwo spadkobiercom, zdobywając 1 Punkt Szczęścia za każde pięć zasobów tego samego typu i pięć Monet, które posiadał w momencie śmierci. Jeśli osiągnąłeś któryś z celów życiowych, zyskujesz odpowiednie punkty bonusowe wskazane na karcie. Tylko jeden gracz może osiągnąć każdy cel, więc jeśli wielu graczy osiągnie cel życia, nikt nie otrzymuje premii. Zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością Punktów Szczęścia.

Gra jest łatwa do wyjaśnienia i zrozumienia, nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z grami planszowymi. Jest to też świetne wprowadzenie do gier z mechaniką worker placement. Podobnie jak w prawdziwym życiu, istnieje duże napięcie między tym, co chcesz robić, a tym, co musisz zrobić, albo co możesz zrobić. Masz określoną ilość czasu, dzięki któremu możesz realizować swoje plany. Im jesteś szczęśliwszy i mniej zestresowany, tym więcej możesz osiągnąć. Im mniej szczęśliwszy i bardziej zestresowany, tym mniej masz czasu i tym mniej możesz osiągnąć. Podobnie jak w prawdziwym życiu, stres w grze jest nieunikniony, a czasem nawet konieczny. Czasami trzeba znosić krótkotrwały stres, aby uzyskać długoterminowe zyski. Niestety, hazard czasem wymyka się spod kontroli, a stres po prostu wzrasta… zabijając cię.

„W Pogoni Za Szczęściem” to bardzo regrywalna gra. Możesz tworzyć wiele różnych „żyć” i mieć różnego rodzaju doświadczenia. Kombinacja karty i celów tworzą niemal nieskończoną ilość unikatowych rozgrywek. Dodatkowo Cecha Dzieciństwa, którą otrzymujesz na początku gry, daje ci inną umiejętność w każdej rozgrywce. Ponadto podczas każdej gry jest sporo do przemyślenia, gdy starasz się osiągnąć równowagę, która zapewni Ci najszczęśliwsze życie.

Grę polecamy zarówno osobom, które zaczynają swoją przygodę z grami planszowymi jak i planszówkowym weteranom. Łatwość zasad oraz prosta mechanika pozwoli bez problemu zaznajomić się z mechaniką worker placement. Gra świetnie sprawdza się jako „rodzinna”. Można śmiało grać w nią całymi rodzinami wraz z dziećmi. Jednak zaawansowani gracze znajdą tutaj również wiele dla siebie. Rozwój projektów, podejmowanie lepiej płatnej pracy w połączeniu z zarządzaniem swoim czasem i stresem powoduje, że każdy grający będzie musiał się dobrze zastanowić nad swoim kolejnych ruchem.

Nas gra urzekła swoją prostotą zasad, świetnymi grafikami oddającymi w sposób „neutralny” to, co w życiu robimy, a także otwartością gry na nowych graczy i tych bardziej zaawansowanych. Gra posiada również wariant solo, co jest jej kolejnym sporym atutem. Gorąco polecamy ten tytuł wszystkim – mamy nadzieję, że dzięki Wam uda nam się wydać polską edycję.

Dodatek do gry „Społeczność” (ang. Community) wprowadz szereg nowych zasad. Przede wszystkim pojawia się nowa plansza, na której zaznaczamy swoją popularność w czasie gry. Dochodzą również nowe karty społeczności, dzięki którym budujemy swój własny „ogródek” znajomych i lokalnej społeczności. Dzięki temu stajemy się coraz bardziej popularni, a przez to zyskujemy kolejne cenne punkty szczęścia. W dodatku zawarte są również komponenty dla piątego gracza, przez co gra będzie mogła być rozgrywana w jeszcze szerszym gronie znajomych. Łącząc dodatek z podstawką otrzymujemy bardzo wiele różnych możliwości na przeżycie swojego życia. Kolejne ważne aspekty życia pojawiają się zatem w rozgrywce. Możemy nawiązywać nowe znajomości, wpływać na lokalną społeczność i mieć swoich fanów otrzymując za to spore korzyści. Dodatek z pewnością nie jest niezbędny, jednak jeśli chcecie poczuć życie w grze jeszcze mocniej to gorąco go polecamy.