Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Odyseja wyruszyła!

 

„Odyseja” Adama Kałuży i Przemysława Dmytruszyńskiego z niebanalnymi ilustracjami Alicji Kocurek wystartowała na platformie zagramw.to i nie da się ukryć, że to chyba jedna z najbardziej nietypowych gier, jaka pojawiła się na rynku planszówek w ostatnich latach. Wbrew niektórym opiniom nie jest to także gra skierowana wyłącznie do młodszych graczów – urocze grafiki i atrakcyjna rozgrywka to jedno, ale zmagania jakie oferuje sama gra, zaangażują też dorosłych.

zagramw.to/odyseja

Jako że zbiórka ma charakter współfinansowania, finalna gra może zmienić się wraz z postępami podczas akcji. Oznacza to tyle, że im więcej uda się zebrać chętnych do ogrania i posiadania tego cuda, tym więcej dodatków i opcji rozgrywki znajdzie się w niepozornym pudełku. Co ciekawe, ryzyko wydania jest tu bardzo niskie – to wynik między innymi renomy świetnego, doświadczonego projektanta, Adama Kałuży i zagramw.to, platformy cieszącej się stuprocentową skutecznością w tego typu projektach, bonusowo zapewniającą bezpieczeństwo wspierającym. Oprócz powyższych, działania promocyjne i solidne przetestowanie sugerują, że w produkcie nie ma wad w grywalności i jakości wydania, co potwierdzają testujący na licznych spotkaniach, festiwalach i konwentach. Nie ma też obaw co do ufundowania, ponieważ gra zebrała już większość potrzebnych do wydania środków.

O czym jest gra?

„Odyseja” to gra o podróży przez bajeczne, niezbadane galaktyki autorstwa Adama Kałuży oraz Przemka Dmytruszyńskiego z przepięknymi ilustracjami Alicji Kocurek.

W samej rozgrywce gracze pełnią rolę odkrywców przemierzających kosmiczną przestrzeń w celu poznania i zbadania nowych, tajemniczych planet. Oprócz Misji Badawczej do dyspozycji mamy jeszcze dwie całkiem odmienne formy eksploracji kosmosu. Pierwsza to Wyścig Międzyplanetarny – tu główną rolę odgrywać będą refleks, spostrzegawczość i koncentracja. Druga to Podstawy Nawigacji – bazuje na układaniu historii, skojarzeń i ich prawidłowym zapamiętywaniu z elementem szacowania ryzyka.

2a

 

3a

Zasady „Odysei” nie są skomplikowane i można je łatwo przyswoić, jednak rozgrywka cały czas jest bardzo angażująca i wymaga koncentracji. Co ciekawe, gracze bez względu na wiek mogą rywalizować ze sobą i mają równe szanse na wygraną. Jest to możliwe dzięki mechanice gry, która daje możliwość nadrobienia braków strategicznych dobrą pamięcią, a graczom ze słabszą pamięcią umożliwia bardziej strategiczne podejście do rozgrywki.

Malownicze, barwne i pełne szczegółów grafiki ułatwiają, a nawet niejako wymuszają świadome stosowanie metod pamięciowych. Gra rozwija myślenie narracyjne wraz z umiejętnością budowania i artykułowania opowieści, jednocześnie angażując do planowania, przewidywania konsekwencji swoich działań, a także do analizowania zmieniającej się sytuacji na planszy. Niewielka doza negatywnej interakcji nie zniechęca, ale mobilizuje do rozwoju i szukania lepszych rozwiązań taktycznych.

4

 

4a

Założeniem autorów było zilustrowanie gry w taki sposób, by na planszach (kartach planet) grafiki były kompozycjami posiadającymi mnogość szczegółów, by opowiadały jakąś historię, nie ograniczając równocześnie możliwości swobodnej interpretacji ich zawartości. Planety miały być możliwie różnorodne. Pojedyncze grafiki musiały być niezależnymi tworami, a jednocześnie miały posiadać pewne punkty wspólne tak, aby pasowały do całości i jako całość tworzyły spójny świat. Nie było to łatwe zadanie. Grafiki powstawały przez wiele miesięcy, wymagały wielu godzin pracy i szlifowania szczegółów. Ich ostateczny efekt śmiało możemy nazwać dziełem sztuki.

5a