Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

SibirPunk RPG – gra, na którą nie zasługujemy

15 czerwca na wspieram.to wystartuje zbiórka na podręcznik RPG „SibirPunk”, oparty o świat stworzony przez Michała Gołkowskiego.

RPG, Role-Playing Game, czyli gra fabularna.

Albo raczej „gra wyobraźni”. Otóż wyobraź sobie, że…

…Udało się? No brawo, właśnie o to mi chodziło! RPG jest właśnie taką grą, w której wszystko sobie wyobrażasz. Kostki się przydają, owszem, i one powinny być pod ręką, ale niewiele poza tym. Masz też do dyspozycji podręcznik i kartę postaci, które dadzą Ci jakieś pojęcie o tym, kim w ogóle jesteś, co umiesz, a czego się lepiej nie dotykać.

Co dalej? Dalej to, co już powiedzieliśmy: wyobraź sobie, że jesteś tą właśnie postacią. Zastanów się, co takiego nadaje człowiekowi jako indywidualnej osobie wyjątkowość. Każdy coś takiego ma, więc ma to też Twoja postać.

Teraz otwórz oczy. Nie, nie TY – Twój BOHATER. Popatrz na swoje ręce, sprawdź, co masz na sobie. Ubranie nie musi, chociaż może mieć znaczenie podczas gry takiej jak nasza, bo inaczej patrzy się na kogoś w dresach i cyberbamboszach niż na wymuskanego elegancika w garniturku z tęczowłókna i pantoflach z ostrym, zadartym noskiem. No właśnie, dokładnie tak wyglądasz… Super, co nie?

To teraz rozejrzyj się wokoło i popatrz na świat. Prześliźnij się wzrokiem po szarych megalitach bloków, zatrzymaj na chwilę na holoboardzie z orędziem Prezydenta. Zobacz, jak natrętnie miga neon nad lokalnym sklepikiem, zauważ stojące przy nim ciemne, zgarbione postaci szemranych pośredników do spraw różnych. Przesuń ostrość dalej, ku wieżowcom Centralnego rejonu i skrzącej się miriadą świateł iglicy SybirTower.

Widzisz to wszystko? Super. To teraz po prostu słuchaj swojego Mistrza Gry tak samo, jak mnie przed chwilą. MG opowie Ci wszystko: przedstawi, co się dzieje, wytłumaczy, co widzi, czuje i co dokładnie odbiera pięcioma zmysłami Twój bohater. Twoją rolą jest między innymi opowiadanie o tym, co i jak robi Twoja postać, ale także wpływanie na narrację i wspólne tworzenie historii.

Chcesz coś powiedzieć? POWIEDZ TO. Nie jesteś brykiem z lektury ani streszczeniem poprzedniego odcinka serialu. Ta opowieść dzieje się tu i teraz, jesteś aktorem na scenie własnej wyobraźni.

Zrób tak, żeby było warto poświęcić na to godzinę, pięć, osiem. Pół dnia, całą noc. Tydzień, rok. Całe życie, od tej chwili dzielące się na „przed” i „po”, jeśli to Twój pierwszy raz. Idź na całości, pokazuj emocje. Śmiej się, płacz i bój razem ze swoją postacią.

Witaj po drugiej stronie lustra, za zasłoną oddzielającą całe zaplecze od sceny teatru wyobraźni.

I pamiętaj, zawsze graj tak, jak lubisz!

Witaj w Neosibirsku.