Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Stolemë przed Mikołajkami

Wydawnictwo Underworld Kingdom poinformowało, że długo wyczekiwana gra planszowa „Stolemë” Grzegorza Arabczyka, silnie nawiązująca do folkloru kaszubszczyzny, ma trafić do oficyny 4 grudnia. Co sugeruje, że pierwsze egzemplarze powinny trafić do kupujących w przedsprzedaży (ta została wydłużona) jeszcze przed albo w dzień Świętego Mikołaja.

Wedle kaszubskich podań ukształtowanie regionu wynika z aktywności zamieszkałych tam dawniej olbrzymów, Stolemów albo w oryginalnym etnolekcie: „Stolemë”; które choć w zwyczajach były blisko spokrewnione z ludźmi, to w szale i złości potrafiły góry przenosić – a właściwie nimi ciskać. Stąd kaszubszczyzna słynie z gęsto rozsianych głazów. A nowy projekt Underwold Kingdom stara się w bardzo ciekawy sposób odwołać do tych wierzeń.

Gra “Stolemë” Grzegorza Arabczyka (“Stworze”, “Stworze: Zakazana polana”) pozwala bowiem graczom wcielić się w jedną z czterech czteroosobowych rodzin tytułowych olbrzymów, których zadaniem będzie obrzucanie konkurujących z nimi familii głazami, celem przekonania ich o słuszności swoich przekonań – skały pełnią tu rolę argumentów. Oczywiście, tak wygląda to w dużym uproszczeniu, ponieważ oprócz podstawowym możliwości, każdy z graczów (rodzin i konkretnych członków) będzie dysponował wachlarzem odmiennych zdolności. Pozwoli to uatrakcyjnić każdą rozgrywkę, a osobie wcielającej się w inne olbrzymy, opracowanie zgoła innej strategii zwycięstwa.

Opis

Zanim człowiek zawładnął ziemią Pomorza, żyły tu kaszubskie olbrzymy Stolemy, wielkie, silne i zadziorne. Były tak potężne, że przerastały nawet największe drzewa.

Stolemy, na co dzień łagodne, poirytowane bardzo szybko wpadały w szał i walczyły między sobą zaciekle. Ciskały wielkimi skałami, jakby te nic nie ważyły. Jednak pod grubą skórą Stolemów biły dobrotliwe serca. Kochali swoje żony olbrzymki i dbali o stolemiątka.

Legenda głosi, że ulubionym siedliskiem Stolemów był półwysep Helski. Był to dobry punkt obserwacyjny na akwen Morza Bałtyckiego. Stolemiątka zaś miały tu dużo miejsca do zabawy, a przesypując piasek utworzyły Mierzeję Helską.

Wszelkie konflikty Stolemy najchętniej rozwiązywały za pomocą rzutu głazem w swojego adwersarza. Skały uderzając w ziemię kształtowały krajobraz kaszubskiego wybrzeża.

Wybuchowy i nieustępliwy charakter Stolemów często ściągał na nie gniew bogów, gdyż kłócąc się, Stolemy nie zważały na nic wokół, burząc i niszcząc, kształtując przy okazji na nowo okolicę. Tam gdzie dochodziło do „wymiany stolemowych argumentów” tam wzgórza zamieniały się w doliny, niewielkie potoczki stawały się rwącymi rzekami, zaś oczka wodne przemieniały się w jeziora.

Gra planszowa „Stolemë” pozwoli Ci wcielić się w skórę kaszubskich olbrzymów i posmakować ich mocy.