Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Stolemë przybyły

Wreszcie “Stolemë” Grzegorza Arabczyka – gra łącząca walory rozrywkowe z edukacyjnymi – ujrzała światło dzienne. W grze uczestnicy zabawy wcielają się w członków rodziny Stolemów, olbrzymów z kaszubskich podań, pragnących zdobyć uznanie wśród pobratymców argumentem kamienia – i to właśnie im przypisuje się ukształtowanie terenu kaszubszczyzny.

Zanim człowiek zawładnął ziemią Pomorza, żyły tu kaszubskie olbrzymy Stolemy, wielkie, silne i zadziorne. Były tak potężne, że przerastały nawet największe drzewa.

Stolemy, na co dzień łagodne, poirytowane bardzo szybko wpadały w szał i walczyły między sobą zaciekle. Ciskały wielkimi skałami, jakby te nic nie ważyły. Jednak pod grubą skórą Stolemów biły dobrotliwe serca. Kochali swoje żony olbrzymki i dbali o stolemiątka.

Legenda głosi, że ulubionym siedliskiem Stolemów był półwysep Helski. Był to dobry punkt obserwacyjny na akwen Morza Bałtyckiego. Stolemiątka zaś miały tu dużo miejsca do zabawy, a przesypując piasek utworzyły Mierzeję Helską.

Wszelkie konflikty Stolemy najchętniej rozwiązywały za pomocą rzutu głazem w swojego adwersarza. Skały uderzając w ziemię kształtowały krajobraz kaszubskiego wybrzeża.

Wybuchowy i nieustępliwy charakter Stolemów często ściągał na nie gniew bogów, gdyż kłócąc się, Stolemy nie zważały na nic wokół, burząc i niszcząc, kształtując przy okazji na nowo okolicę. Tam gdzie dochodziło do „wymiany stolemowych argumentów” tam wzgórza zamieniały się w doliny, niewielkie potoczki stawały się rwącymi rzekami, zaś oczka wodne przemieniały się w jeziora.

Gra planszowa “Stolemë” pozwoli Ci wcielić się w skórę kaszubskich olbrzymów i posmakować ich mocy.

Liczba graczy: 2-4
Wiek: 7+

Premiera: listopad 2018

Autor mechaniki: Grzegorz Arabczyk

Ilustracje: Paulina Wilczanowska

Stoleme UKP