Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Sukces Scythe na Kickstarterze- ile uzbierali twórcy gry planszowej?

Polscy graficy są znani i szanowani na całym świecie. Szczególnie znane są prace z projektu Historical/fiction project 1920+ Jakuba Różalskiego.  Artysta zręcznie połączył w nich swoje zamiłowanie do historii z własną, alternatywną wizją międzywojnia, tym samym zwracając uwagę świata na dzieje naszego kraju. Nic więc dziwnego, że tysiące użytkowników Kickstartera wsparło projekt gry planszowej „Scythe”, który powstał w oparciu o prace artysty. Właśnie, ile udało się zebrać?

W ciągu dwudziestu czterech dni zebrano ponad milion osiemset tysięcy dolarów. Sami twórcy wycenili proces powstania gry na 33 tysiące dolarów. Wpłat dokonało aż 17,739 użytkowników.  Z tak ogromnym budżetem twórcy mogą pozwolić sobie nie tylko na rozbudowanie pierwotnego projektu, ale nawet zejście z początkowo zakładanej ceny gry.

Gra to efekt długich prac Różalskiego i Jamey’ego Stegmaiera, którzy chcieli jak najwierniej oddać  świat wykreowany przez artystę. Akcja „Scythe” akcja toczy się po 1920 roku w Europie otrząsającej się z tragedii I wojny światowej. Gracze mają do wyboru jedną z pięciu frakcji Europy Wschodniej, które pragną się wzbogacić i zdobyć jak najwięcej ziemi wokół Fabryki, tajemniczego miasta-państwa, które przed laty zamknęło swoje podwoje. Jedna z frakcji jest nam szczególnie bliska- Republic of Polania z Anią i misiem Wojtkiem w roli reprezentantów. Każdy z graczy rozpoczyna grę z różnymi zasobami, inną lokalizacją i odmiennym celem. Dzięki temu każda frakcja jest wyjątkowa a interakcje między nimi bardzo złożone. Co ciekawe, choć między frakcjami często dochodzić będzie do konfliktów, to nie ma tutaj całkowitej eliminacji graczy.

Gracze mogą rozbudowywać swoje frakcje, udowadniając tym samym swoją wielkość i znaczenie na mapie. Do rozbudowy posłużą załączone do gry elementy, których w zależności od zakupionej wersji gry może być nawet kilkaset. Podstawowa wersja “Scythe” miałaby kosztować 59 dolarów, a ta najbardziej rozbudowana 119 dolarów. Twórcy przewidują, że jedna partia gry potrwa około dwóch godzin.

„Scythe” ma trafić do sprzedaży już w sierpniu w 2016 roku. Nie pozostaje Nam nic innego, jak gratulować rodakowi sukcesu i z niecierpliwością wypatrywać premiery. Póki co na tej stronie możliwe jest już składanie preorderów.   Kto wie, może gra planszowa stanie się obok „Wiitchera” CD Projekt Red jednym z najpopularniejszych „towarów” polskiej fantastyki?