Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Gry

Wieści znad planszy

W zielonym maju gracze bez prądu nie mają na co narzekać. Na polskim rynku pojawiło się kilka ciekawych tytułów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy, miłośników karcianek i planszówek, kooperacji i pojedynków, gier rodzinnych i skomplikowanych. A garść z nich przedstawiamy poniżej, być może wieść o którejś z nich jeszcze nie obiła Wam się o uszy!

 

Maski Nyarlathotepa – rozszerzenie do Eldritch Horror

Czciciele Nyarlathotepa, Posłańca Zewnętrznych Bogów, szerzą się na całym globie, otwierają bramy i burzą delikatną równowagę między naszą rzeczywistością a wymiarem Zewnętrznych Bogów. Czy komuś uda się powstrzymać tę spiralę szaleństwa?

W „Maskach Nyarlathotepa” każdy badacz zaczyna też dźwigać brzemię swej przeszłości – dodatek wprowadza karty Osobistych Misji. Pozwolą one nie tylko poznać bliżej każdego z 55 badaczy, ale także pokażą, jak ich przeszłość wpływa na obecne umiejętności. Powodzenie indywidualnej misji badacza może zaowocować otrzymaniem karty nagrody i dodatkowymi korzyściami, lecz porażka spowoduje otrzymanie kary, której konsekwencje badacze będą musieli ponosić do końca scenariusza.

Badacze muszą być odpowiednio przygotowani, by stawić czoło wszechobecnemu zagrożeniu ze strony kultystów służących Nyarlathotepowi. Do wypraw najlepiej przygotować się zbierając nowe artefakty, zasoby unikatowe oraz zaklęcia. Żeby wygrać, będziecie musieli zwyciężyć kilka razy, niosąc ze sobą wszystkie korzyści oraz konsekwencje kolejnych starć przez całą rozgrywkę. Jeśli pokonanie jednego Przedwiecznego wydawało się niemal niemożliwe, czy zdołacie powstrzymać istoty z innego świata atakujące jedna po drugiej?

Więcej informacji o tytule: http://galakta.pl/premiera-maski-nyarlathotepa/

1

Fotosynteza

W małym, pełnym życia lesie kilka gatunków drzew rywalizuje o możliwość wzrostu i rozsiewania swoich nasion. Pokryte liśćmi korony drzew, muśnięte czułym pocałunkiem promieni słońca chłoną jego energię, rzucając cień na otaczające je niższe rośliny. A gdy cykl życia drzewa dobiega końca, zgromadzone przez nie substancje mineralne powracają do środowiska, użyźniając glebę dla jego następców.

Fotosynteza to przepiękna gra rodzinna, w której promienie słoneczne pozwalają drzewom rosnąć i rozwijać się w bujne zagajniki. Posadź swoje drzewa mądrze, spraw by cień Twojego lasu spowalniał plantacje innych graczy i nie zapomnij, że w ciągu dnia słońce krąży wokół planszy!

Celem gry jest przeprowadzenie swoich drzew przez cały cykl ich życia (od nasionka po majestatyczne drzewo) i zbieranie żetonów punktacji zależnych do żyzności gleby, na której wyrosła nasza roślinność.

Więcej: http://www.2pionki.pl/all-game-list/fotosynteza/

3 Fotosynteza

A kysz!

Akysz!to urocza gra karciana dla młodszych i starszych, w której uczestnicy zabawy będą starali się przestraszyć jak najwięcej zwierzakównależących do przeciwnych drużyn. Słoń boi się myszy, mysz – kota, kot ucieka przed psem, a pies – przed słoniem. Zwycięży ta osoba, która jak najlepiej poradzi sobie z tą niecodzienna układanką.

Jak grać?

1. Gracz w sekrecie dowiaduje się, które zwierzę i kolor stada należy do niego.
2. W swoim ruchu przekłada jednego zwierzaka tak, aby przestraszył on innego.
3. Wygrywa gracz, który na końcu gry będzie miał na stole jak najliczniejsze stado.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Gracze otrzymują je za każde zwierzę, które na koniec gry pozostanie na stole i będzie pasowało do kart sekretnych celów danego gracza.

6 A kysz

Trzy nowe tytuły z serii EXIT!

EXIT to trzy gry z gatunku escaperoom, z których każda postawi Was w innej sytuacji. Czy uda Wam się uciec z tajemniczego zamczyska? Odkryć tajemnicę stacji badawczej? Odnaleźć drogę do domu z bezludnej wyspy? Fabularny wstęp nakreśli sytuację, jednak od tej pory będziecie musieli radzić sobie sami.

W każdej grze znajdziecie krótką instrukcję, książeczkę, karty zagadek, podpowiedzi i rozwiązań, dysk dekodujący i kilka tajemniczych elementów. Nie będziemy zdradzać przeznaczenia tych ostatnich, ale możemy powiedzieć kilka słów o ciekawej mechanice gry, wykorzystującej dysk dekodujący.

Kiedy rozpoczniecie grę, szybko znajdziecie pierwszą zagadkę i odkryjecie ją z talii zagadek. Jeśli uda Wam się (lub myślicie, że Wam się udało) rozwiązać łamigłówkę, otrzymacie kod, który musicie wprowadzić na dysku dekodującym. Po wprowadzeniu kombinacji trzech elementów, dysk wskaże Wam numer karty rozwiązania. Jeśli kod był poprawny, przechodzicie dalej i dostajecie dostęp do nowych zagadek.

Więcej: http://galakta.pl/exit-data-premiery/

Inis – legenda wreszcie w Polsce!

Klany opuściły Irlandię i udały się na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce trafiły na nowy ląd. Teraz muszą zadecydować, kto zostanie władcą wszystkich plemion.

W Inis wykorzystacie trzy rodzaje kart. Karty Akcji dobieracie w fazie Zgromadzenia i używacie ich, żeby rekrutować klany lub budować cytadele oraz miejsca kultu. Karty Przewagi przypadają tym, którzy kontrolują określone tereny i pozwalają np. przemieścić klan lub uniknąć ataku.

Z czasem zdobędziecie też karty eposu. Każda z nich odnosi się bezpośrednio do celtyckiej mitologii. Oko Balora, Morrígan, Szał bitewny, Ostrzeżenie Cathbada, Przybytek Cernunnosa, Opowieść o Cúchulainie oraz wiele innych spowodują, że Wasze klany będą zdolne do bohaterskich czynów, co w konsekwencji pomoże Wam pokonać przeciwników.

Inis zachwyci Was doskonałym oddaniem klimatu celtyckich legend. Nastrojowe ilustracje, misternie wykonane figurki oraz unikalny sposób prowadzenia rozgrywki sprawiają, że naprawdę poczujecie atmosferę mitów.

Więcej: http://portalgames.pl/pl/inis/#

 

5 Inis

Budowa miasta

INWESTUJ W NIERUCHOMOŚCI I ZARÓB MAJĄTEK!

Kupuj udziały w obiektach typu kawiarnie, kina, pływalnie. Obok nich buduj osiedla i biurowce – zarobisz majątek! Miasto dynamicznie się rozwija, wykorzystaj to i zostań potentatem nieruchomości!

– Buduj osiedla, biurowce i fabryki.
– Inwestuj w kina, stadiony i inne obiekty dla mieszkańców.
– Zarób miliony na nieruchomościach!

Więcej: https://nk.com.pl/budowa-miasta/2555/gra.html#.WvxCYn_mXIU

11 budowa miasta

Dominion (2 edycja)

Jesteś księciem czystej krwi i władasz niewielką, lecz uroczą krainą pełną błękitnych rzek i urodzajnych pól. Jednak w przeciwieństwie do swych miłujących spokój rodziców masz wielkie marzenia: pragniesz panować nad potężniejszym królestwem – nad wieloma rzekami i rozległymi polami! Pożądasz prawdziwego dominium! Gdzie wzrokiem sięgnąć, rozciąga się ziemia niczyja, pełna niszczejących warowni, oraz niewielkie lenna na granicy anarchii, rządzone przez nieudolnych władyków. Twoje panowanie przyniesie biednym poddanym tych krain światło cywilizacji i od dawna wyczekiwany ład. Przyniesie pokój i zjednoczenie pod jednym sztandarem – twoim sztandarem.

Jednakże czarne chmury wiszą nad królestwem. Chyba nie ty jeden dostrzegłeś dziejowy moment. Spiesz się i zajmij jak najwięcej ziemi, nim zrobią to twoi wrogowie. W tym celu wynajmuj mistrzów cechowych, stawiaj na zdobytych obszarach budynki, umacniaj własny zamek i – przede wszystkim – napełnij sakwy złotem. Nie wiadomo, czy twoi rodzice byliby dumni ze ścieżki, którą obrałeś… No cóż – twoi potomkowie z pewnością będą!

Gra Dominion polega na budowaniu talii. Talia gracza symbolizuje jego królestwo – zawiera zasoby, punkty zwycięstwa i możliwe akcje. Na początku jest to smutna, mała kolekcja Posiadłości i Miedziaków, ale przed zakończeniem rozgrywki może się zapełnić Złotem, Prowincjami, sługami i budynkami. Wygra gracz, którego talia na koniec rozgrywki będzie zawierać największą liczbę punktów zwycięstwa.

Więcej: https://gamesfactory.pl/dominion-ii-edycja-premiera/

7 Dominion 2

Piraci: Klątwa Wyspy Shukanet

Wciel się w rolę jednego z młodych piratów, którzy po przybyciu na wyspę Shukanet zostali poproszeni o pomoc.

Mieszkańcy tej odległej krainy poddani zostali działaniu klątwy, która wbrew ich woli zamieniła ich w… zwierzęta. Chociaż kapitan waha się przed uczestnictwem

w nowej przygodzie, obietnica hojnej nagrody sprawia, że warto podjąć to wyzwanie. Wybierz jednego z 4 bohaterów i ruszaj na spotkanie z epicką przygodą!

Czeka na ciebie wiele zagadek, eksploracja kilku wysp i spotkania z ich mieszkańcami.

Wartka fabuła, zabawne sytuacje, świetny styl i humor, który bawi nie tylko dzieci, dostarczą wiele godziny wspaniałej zabawy.

10 Piraci 

Najazd turystów

SŁOŃCE, PALMY I… WALKA O MIEJSCE W HOTELU!

Zabierz rodzinę na egzotyczne wakacje. Nie będzie to jednak sielanka. Kurorty przeżywają najazd turystów i toczy się walka o miejsca w hotelach. Nie daj się wygryźć rywalom! Wygrasz, jeśli twoja rodzina opanuje najwięcej hoteli. Nie pozwól, aby rywale zepsuli ci zasłużony urlop! Minimum zasad, maksimum strategii.

Więcej: https://nk.com.pl/najazd-turystow/2556/gra.html#.WvxCtn_mXIU

12 najazd turystów

Zombie

Miasto zostało zaatakowane przez krwiożercze zombie! Tylko ucieczka gwarantuje przeżycie.

Niech jednak nikogo nie zmyli tytuł książki- choć krew leje się tutaj strumieniami, brutalność jest karykaturalna, a Zombie to przygoda przeznaczona dla wszystkich graczy.

W tym komiksie do wyboru mamy dwie postacie, mające jeden cel i dwie odmienne ścieżki przygody. Judy stara się wydostać z miasta, by znaleźć pomoc wśród żołnierzy.

Natomiast Ben, który został już ugryziony z zainfekowany – ucieka przed wojskiem. Podczas gry dojdzie do wielu ciekawych konfrontacji, a mechanika zaoferuje możliwość stworzenia własnej drużyny.

Czeka na was przygoda pełna akcji, dużo świetnego humoru oraz zombie… masy zombie.

9 Zombie

Mundial

Teraz święto futbolu może trwać cały rok, a stadionowe emocje przenoszą się na Wasz stół! „Mundial” to zręcznościowa gra piłkarska dla całej rodziny. Rozstawcie boisko, rozłóżcie karty zawodników i przygotujcie się na mecz o wszystko. Przesuwajcie piłkarzy, pstrykajcie kapslem od jednego do drugiego, walczcie o piłkę i strzelajcie na bramkę przeciwnika.

8 Mundial

No i wciąż trwa, a także ruszyło kilka ciekawych akcji crowdfundingowych!

Anno Domini 1666: https://wspieram.to/AD1666

Anno Domini 1666: https://www.kickstarter.com/projects/1263001724/anno-domini-1666/description

Żercy: https://wspieram.to/zercy

Roll Player: Potwory i Sługusy: https://wspieram.to/potwory

Strażnicy Xobos: https://zagramw.to/