Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Aktualności, Książki

J.R.R. Tolkien – 127 rocznica urodzin twórcy Śródziemia

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA. Był angielskim filologiem i pisarzem. Jako twórca fantastycznego uniwersum Śródziemia i autor m. in. powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Władca Pierścieni, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie, poza Hobbitem… i Władcą Pierścieni napisał m. in. także Silmarillion (książkę zredagował i przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien) oraz kilka krótkich form i niemało opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartą w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena, niestety dotąd nie ukazała się w Polsce).

Był znakomitym naukowcem. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. (m.in. niemiecki, łacinę, starożytną grekę, gocki, staroislandzki, nordycki, staroirlandzki, walijski, anglosaski, hebrajski, hiszpański, francuski, rosyjski, fiński, niderlandzki, włoski, esperanto, uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać).

Kiedy miał rok, został ukąszony przez tarantulę. Według samego Tolkiena nie zaczął się na skutek tego wydarzenia bać pająków, jednak olbrzymie, jadowite pająki pojawiają się wielokrotnie w jego dziełach – o czym możecie przeczytać TUTAJ.

Chcecie wiedzieć jak brzmiał twórca Śródziemia? Tutaj znajdziecie dwa nagrania jak czyta Władcę Pierścieni! Duży życiorys przeczytacie TUTAJ. A jeśli jesteście ciekawi gdzie Hobbici szli po śmierci zapraszamy do artykułu tutaj.