Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Komiksy

Komiks Inka do pobrania za darmo!

Powieść graficzna o sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie jako pierwsza w kraju doczekała się również audiodeskrypcji. Scenariusz „Inki” przygotowała doktor Paulina Królikowska, a za rysunki odpowiedzialny jest artysta Daniel Baum. Premiera komiksu miała miejsce 28 sierpnia, w 70. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, w dniu jej uroczystego pochówku na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5 Wileńskiej Brygady AK. W wieku 17 lat, w dniu 28 sierpnia 1946 roku zginęła rozstrzelana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wraz z Inką zamordowany został Feliks Selmanowicz “Zagończyk”. UB utajniło miejsce ich pochówku i dopiero w 2014 roku pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej udało się odnaleźć ich szczątki w bezimiennym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Komiks „Inka” został zrealizowany ze środków Muzeum Historii Polski, w ramach Programu Patriotyzm Jutra i stanowi część projektu „Inka – Pamięć – Patriotyzm”. Projekt komiksu stanowi również część działań prowadzonych przez Miasto Białystok, które ogłosiło rok 2016 „Rokiem Inki”. Przygotowano również 1000 bezpłatnych egzemplarzy drukowanych komiksu, a dzięki udostępnieniu komiksu bezpłatnie on-line w formacie PDF i opracowanie wersji audio, projekt zyskał zasięg ogólnopolski.

inka karta

Profesjonalną audiodeskrypcję „Inka” zawdzięcza Monikce Marciniak. Jest to zarazem pierwsza w Polsce audiodeskrypcją komiksu, dzięki czemu historię Danuty Siedzikówny mogą poznać także osoby niewidome i niedowidzące oraz wielbiciele audiobooków. Nagranie powstało przy udziale profesjonalnego lektora i pracowników muzeum, którzy użyczyli swoich głosów postaciom z komiksu. Efektem ich prac jest niemal 100-minutowe nagranie przypominające słuchowisko radiowe.

Komiks i jego audiodeskrypcja są dostępne do bezpłatnego pobrania ze strony wydawcy komiksu „Inka” – Muzeum Wojska w Białymstoku: mwb.com.pl

Źródło: tvp.info