Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Komiksy

Nie żyje Steve Ditko

 

Zmarł legendarny twórca komiksów, Steve Ditko. Miał 90 lat. Był on doskonale znany z tego, że wraz ze Stanem Lee stworzył komiksy o Spider-Manie czy Doktorze Strange. Twórca został znaleziony martwy w swoim apartamencie, jednak nie podano oficjalnej przyczyny śmierci.

W 1961 pomógł powołać do życia Spider-Mana, a dwa lata później, w roku 1963 stworzył surrealistycznego i lekko psychodelicznego bohatera, jakim jest Doctor Strange. Wkrótce potem Ditko porzucił Marvel Comics z powodu konfliktu ze Stanem Lee. Ta dwójka dosyć długo się do siebie nie odzywała, choć tak naprawdę Lee przyznał, że nie ma pojęcia, dlaczego Ditko odszedł. Podobno był sfrustrowany nadzorem ze stronny Lee.

Wszyscy chcemy zostawić po sobie ślad na tym świecie, a ten facet po prostu to zmiażdżył. Uczynił wielu ludzi tak szczęśliwymi, zmienił ich życia – nawet moje! Dzięki Steve – twoje życie żyje w ludziach, dziękuję. – mówił Tom Holland, odtwórca roli Spider-Mana w MCU.

Tylko małą grupa osób może uznać, że dokonała czegoś niesamowitego i na nowo zdefiniowała pewną branżę, a nawet popkulturę na całym świecie. Jednak Steve Ditko był jednym z niewielu, którzy ośmielili się łamać za każdym razem ustalone formy, gdy jego ołówek czy długopis trafiały na pustą kartkę papieru. Rodzina Marvela bardzo opłakuje stratę Steve’a Ditko. – mówi Joe Quesada, dyrektor kreatywny Marvela.

Ditko zmarł 29 czerwca.