Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Komiksy, Ze świata

Zmarł Albert Uderzo – twórca Asteriksa

Po długiej chorobie w wieku 92 lat odszedł Albert Uderzo, słynny francuski rysownik, jeden z ojców komiksowego Asteriksa. O śmierci artysty poinformowała jego rodzina i osoby z najbliższego otoczenia.

Albert Uderzo współtworzył komiksowy cykl o Asteriksie oraz Umpa-pa Czerwonoskórym ze scenarzystą René Goscinnym. Panowie tworzyli wspólnie również dwie inne serie – “Janko Pistolet” i “Luc Junior”. Jednak to przygody dzielnego Gala przyniosły im największą popularność. Pierwszy numer historii o Asteriksie i Obeliksie w wiosce Galów ukazał się w 1959 roku, a Albert Uderzo współtworzył 34. tomy komiksowej serii. W 2011 roku 84-letni rysownik zakończył pracę nad cyklem z powodów zdrowotnych.

Do tej pory na świecie sprzedało się 380 milionów egzemplarzy wydanych w 111 językach. Ich opowieści stały się inspiracją dla filmów fabularnych, kreskówek i gier. Nowe wydania przygód Asteriksa wciąż się ukazują – kontynuowania serii podjęli się rysownik Didier Conrad i Jean-Yves Ferri, który tworzy scenariusze.

Uderzo stworzył również inne komiksy, a wśród nich warto wymienić takie pozycje jak “Flamberge”, “Belloy l’Invulnérable”, “Arys Buck” czy “Clopinard”. W 1985 roku został odznaczony Legią Honorową V klasy, a w 2005 został włączony do Galerii Sław („Hall of Fame”) Nagrody Eisnera. Dwa lata później otrzymał Order Lwa Niderlandzkiego.

Śmierć Alberta Uderzo potwierdzili również prezes Instytutu Rene Goscinny’ego, Aymar du Chatenet i jego były wydawca- Dargaud. Rysownik zmarł we wtorek w swoim domu w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Jego śmierć nie miała związku z koronawirusem. Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, o czym za pośrednictwem AFP poinformował zięć zmarłego Bernard de Choisy.