Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Arcyważne, Komiksy

Zmarł Stan Lee

Świat komiksu dotknęła ogromna strata. Ze smutkiem informujemy Was, że legendarny twórca komiksów, ojciec założyciel Marvel Comics, Stan Lee zmarł w wieku 95 lat.

Twórca takich komiksowych herosów jak Spider-Man, Black Panther, X-Men, Iron Man, Fantastyczna Czwórka, Hulk czy Daredevil urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. Karierę komiksową rozpoczął w 1939 roku, a oprócz autorstwa szeregu powieści graficnzych, w swojej wieloletniej karierze zajmował się również pisaniem scenariuszy i był producentem filmowym. W 2008 roku został odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

W 2017 roku odeszła żona Lee, co wyjątkowo załamało twórcę, który zmagał się ze złym stanem zdrowia już wcześniej. Trudną sytuację 95-letniego Stana wykorzystywał jego były rzecznik prasowy i agent, Jerry Olivarez (kradzieże i przekręty finansowe rujnowały zarówno zdrowie, jak i majątek twórcy), którego w końcu Lee podał do sądu. W sierpniu br. Stan Lee wycofał się z życia publicznego.

Twórca Marvel Comics zmagał się w ostatnim czasie z wieloma chorobami, cierpiał na zapalenie płuc i problemy ze wzrokiem. Według najnowszych diniesień medialnych w dniu dzisiejszym (12.11.2018) Lee od samego rana skarżył się na złe samopoczucie, a wezwane pogotowie zabrało go z jego domu w Hollywood Hills do pobliskiego Cedars-Sinai Medical Center. Niestety twórca zmarł w szpitalu.

Stan Lee pozostanie na zawsze w sercach wszystkich fanów Marvela i wielbicieli powieści graficznych z całego świata.

Źródło: The Hollywood Reporter