Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Komiksy

Zmarła Eugenia Pawel-Kroll

Smutne wieści obiegły świat polskiego komiksu. W piątek 7 września zmarła Eugenia Pawel-Kroll, znana w środowisku jako Szarlota Pawel.

Eugenia Pawel-Kroll była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i znaną polską graficzką, scenarzystką oraz rysowniczką komiksową. „Świat Młodych” zawdzięczał jej pojawienie się cyklu komiksów o Kleksie, Jonce i Jonku (1973), który z czasem doczekał się niezależnych albumów wydawanych przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą – warto wspomnieć choćby „Smocze jajo” czy „Złoto Alaski”. Druga seria komiksów jej autorstwa – „Kubuś Piekielny”, również okazała się być bardzo dobrze przyjęta przez czytelników.

Szarlota Pawel obok Henryka Jerzego Chmielewskiego, Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christy była uznawana w Polsce za mistrzynię komiksu humorystycznego. W czerwcu 2010 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wiadomość o śmierci pierwszej damy polskiego komiksu podała redakcja Egmontu. Eugenia Pawel-Kroll odeszła w wieku 68 lat.

Eugenia Pawel Kroll com