Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Brandon Sanderson komentuje żądania Andrzeja Sapkowskiego

Amerykański bestsellerowy pisarz, twórca cykli “Z mgły zrodzony” i “Archiwum Burzowego Światła” zdradził ostatnio, że bardzo chętnie oddałby prawa do adaptacji pierwszego z wymienionych cykli studiu CD Projekt RED. Za darmo.

Brandon Sanderson w swoim wpisie na forum Reddit zabrał głos w nagłośnionym ostatnio sporze między CD Projekt RED a Andrzejem Sapkowskim, który zażądał od studia wypłaty dodatkowych tantiemów w wysokości 60 mln zł. Sanderson stwierdził, że on sam mógłby oddać CD Projekt RED prawa do adaptacji swoich powieści z cyklu “Z mgły zrodzony” (“Mistborn”) zupełnie za darmo!

Być może będzie to dla Was zabawne. Przeczytałem o tej groźbie [Sapkowskiego] około 3:00 nad ranem i już prawie zamieściłem wpis o następującej treści: “Drodzy twórcy z CD Projekt Red. Możecie dostać prawa do Mistborn, jeśli chcecie…”. Jednak to zapowiadało się na gorący wątek, który mógłby eksplodować w Internecie, a ja naprawdę nie chciałem obudzić się rano i zobaczyć kilkuset wiadomości na mojej poczcie. Mam jeszcze dziś inną pracę do wykonania. – możemy przeczytać we wpisie Sandresona.

Dlaczego pisarz jednak zdecydował się na opublikowanie tego wpisu? Według niego istnienie wysokiej klasy produktów fantasy na rynku wpływa korzystnie na cały gatunek, a gry z cyklu “Wiedźmin” to dla Sandersona tytuły najwyższej klasy.

Mówiąc zupełnie poważnie, chciałbym coś zrobić z CD Projekt. Jak dotąd zrobili oni najlepsze gry w historii będące adaptacjami książek. Ich tytuły to coś, na myśl o czym reszcie z nas [pisarzy] cieknie ślinka! A to wszystko dlatego, że wówczas cały gatunek – książki, gry, filmy – korzysta na obecności tak wysokiej jakości produkcie na rynku jakim jest “The Witcher”. – podkreśla pisarz.

I chociaż (na razie?) słowa Sandersona należy rozpatrywać pod kątem humorystycznego komentarza do zachowania Andrzeja Sapkowskiego, to pisarz wydaje się być niewątpliwie zainteresowany współpracą z polskim studiem. W kolejnym akapicie wpisu czytamy bowiem:

Poważnie rozważałbym oddanie CD Project RED praw do moich powieści zupełnie bezpłatnie, ponieważ potencjalne korzyści, jaki może wywrzeć na cały gatunek udana adaptacja, są ogromne! Choć niestety…podejrzewam, że studio ma na razie dość zadawania się z przemądrzałymi autorami fantasy i prawdopodobnie zajmą się tworzeniem własnego autorskiego contentu. – dodaje na zakończenie Sanderson.

Dwóch sławnych pisarzy, a tak skrajnie odmienne podejście do tematu adaptacji swoich dzieł. I choć Sanderson wyciągnął słuszne wnioski – CD Projekt pewnie na razie będzie chciał odpocząć po scysjach z polskim pisarzem, to nie zmienia to faktu, że chętnie usłyszelibyśmy pozytywną odpowiedź z ich strony na propozycję Sandersona.