Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Chomikujesz książki z biblioteki? Stan Alabama zaprasza za kratki!

Zdarzyło Ci się kiedyś przetrzymać książkę? Otrzymałeś pocztą ponaglenie wraz z informacją o konieczności uregulowania kary? To jeszcze pikuś, zdarza się często. Problem, co zrobisz z tym dalej.

Są oczywiście osoby, które grzecznie podrepczą do biblioteki i czerwone od stóp do głów zapłacą za przetrzymanie (w może nawet bibliotekarz czy bibliotekarka pocieszą ich, że dzięki tym wpłatom bibliotekę stać na nowe woluminy), ale są też takie, które ze wstydu będą chciałby zapaść się pod ziemię… i z braku takiej opcji będą wolały zakopać tam książkę. A ta, odłożona na odległą półkę, będzie leżała pokryta warstwami kurzu i zapomniana, choć mogłaby w tym czasie służyć innym.

Mogłoby wydawać się, że sytuacje te są wyjątkowe, ale Biblioteka Publiczna w Athens w Alabamie podliczyła, że to prawdziwa plaga. Z jej półek zniknęły książki o wartości niemal 200 tysięcy dolarów!

W związku z tym władze biblioteki postanowiły zmienić zasady wypożyczeń – za zwłokę będzie groziła nie tylko grzywna w wysokości 100 dolarów, ale nawet kara 30 dni więzienia. Dyrektor placówki Paula Larita wyznała, iż ma wrażenie, że nie ma wyboru. Oczywiście będzie istniał prosty sposób, by tej kary uniknąć – wystarczy oddać książkę w ciągu 10 dni od ponaglenia (listownego i mailowego).

Pamiętajcie, że niezwrócenie książki do biblioteki to zwyczajna kradzież!

Źródło: theguardian.com Źródło zdjęcia: independent.co.uk