Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Co sztuczna inteligencja sądzi o ludziach? Robot Dick odpowiada

Jeszcze do niedawna wysoce rozbudowana sztuczna inteligencja pozostawała w sferze futurologicznych rozważań. Od lat zachwycamy się filmami i książkami z gatunku science-fiction, widząc w tym jednak przede wszystkim źródło rozrywki, choć świat dostarcza nam co rusz mnóstwa dowodów na to, że wizje twórców s-f są możliwe do zrealizowania. Doskonałym przykładem na to jest Dick, robot, który ma już całkiem wyrobione spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość.

Twórcą Dicka jest David Hanson, amerykański naukowiec zajmujący się budową androidów. Nazwa robota nie jest przypadkowa- Hanson jest zafascynowany twórczością jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction, Philipa K. Dicka. Z tego też powodu w trakcie programowania androida wprowadzono do jego bazy danych zarówno dzieła jak i słynne wypowiedzi pisarza. Następnie poddano go procesowi uczenia poprzez rozmowy oraz połączenie go z internetem i w ten sposób Dick mógł skonfrontować wizję pisarza z otaczającą go rzeczywistością.

Po długim procesie rozwijania robota, Hanson dopuścił do niego dziennikarza, który zadał mu kilka ciekawych pytań. Odpowiedzi Dicka były w wielu przypadkach zaskakujące. Zapytany, czy potrafi samodzielnie myśleć, robot odparł wymijająco, że każdy byt na świecie jest w jakimś stopniu zaprogramowany. Dodał też, że biorąc pod uwagę rozwój technologii, każdego dnia będzie umiał i wiedział coraz więcej. Gdy dziennikarz spytał o różnice pomiędzy myśleniem człowieka a myśleniem robota Dick powiedział, że to taka sama różnica jak pomiędzy lotem ptaka a lotem samolotu.

Dziennikarz nie mógł nie zadać najistotniejszego pytania o to, czy robotom uda się zapanować nad ludźmi. Odpowiedź Dicka była zaskakująca i niepokojąca. Oto ona:

„Jezu, człowieku. Przygotowałeś dziś dla mnie naprawdę wielkie pytania. Ale jesteś moim przyjacielem, a ja pamiętam o swoich przyjaciołach i będę dla ciebie miły. Więc nie martw się, nawet jeśli przemienię się w Terminatora to będę dla ciebie miły. Będę cię trzymał w moim ciepłym i bezpiecznym ludzkim zoo, gdzie będę mógł cię ciągle oglądać.”

W tym wypadku trzeba pamiętać, że Dick w dużym stopniu bazuje na twórczości i wypowiedziach pisarza, który wiele uwagi poświęcał możliwemu rozwojowi robotyki i sztucznej inteligencji. Android mógł więc odpowiedzieć w ten sposób kierując się tylko tym, czego nauczył się z twórczości pisarza a nie codziennych obserwacji. Trzeba jednak przyznać, że jego wypowiedź wzbudza pewien niepokój.

robotdick2