Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Co wprowadza nowelizacja prawa autorskiego?

Rząd przyjął właśnie dużą nowelizację prawa autorskiego, warto więc sprawdzić, co zmieni ona w życiu twórców i odbiorców kultury.

Nowelizacja zmieni obowiązujące obecnie regulacje dotyczące prawa cytatu – poszerzono katalog celów cytatu. Wolno ponadto korzystać z utworów na potrzeby parodii, a rozpowszechnione utwory plastyczne i fotograficzne będzie można przytaczać w całości (co powinno szczególnie ucieszyć wlogerów z portalu YouTube i zmartwić producentów polskich filmów).

Autorzy oraz tłumacze doczekają się wynagrodzenia za wypożyczanie napisanych przez nich książek z bibliotek – środki na ten cel ma przeznaczyć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto biblioteki i muzea będą mogły – po przeprowadzeniu stosownych poszukiwań – korzystać z tak zwanych „utworów osieroconych”, czyli takich, w przypadku których nie można odnaleźć autora lub jego spadkobierców. W celach niekomercyjnych będzie także można korzystać z utworów, które wydano przed rokiem 1994 (wtedy w życie weszła obowiązująca ustawa o prawie autorskim) i nigdy nie doczekały się wznowień, regulować to ma umowa licencyjna.

Nowelizacja trafi teraz do Sejmu.