Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Czat z Pawłem Matuszkiem

11 lipca w  poniedziałek o godzinie 14.00 zapraszamy na wirtualny czat z Pawłem Matuszkiem, autorem błyskotliwego debiutu powieściowego Kamienna Ćma. Pytania można już zadawać autorowi na http://czat.wp.pl/id_czata,3799,naszgosc.html

Anna Brzezińska o Kamiennej Ćmie: „Paweł Matuszek czerpie pełnymi garściami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcą całkowicie odrębnym. Bawi się akcesoriami gatunku – zaginionymi rasami, postapokalitycznymi światami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocą umysłu – mnożąc zastawione na czytelnika pułapki.

Bo Kamienna Ćma nie jest zwykłą baśnią inicjacyjną, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Im bardziej bohater zanurza się w świat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsłaniają się kolejne warstwy złudzeń. Złudzeń bohatera, który będzie musiał zakwestionować własne wyobrażenia, i złudzeń czytelnika, który przywykł do epickich konfliktów, walk i wędrówek. Tymczasem Matuszek zaciera w Kamiennej Ćmie granicę pomiędzy światem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistości, nie wyjawia czytelnikowi rządzących nią praw, ale wciąga go w fascynującą, symboliczną opowieść o zmianie, o poznaniu i samoświadomości.” 

 

Paweł Matuszek (1972) pisarz, krytyk literacki, redaktor, wielbiciel dziwnych książek i ekscentrycznych pisarzy. Przez cztery lata redaktor naczelny Nowej Fantastyki, a obecnie redaktor naczelny kwartalnika Fantasy&Science Fiction, polskiej edycji amerykańskiego miesięcznika. Autor kilku pokręconych opowiadań. Nieuleczalny fanatyk gier wideo. Mieszka w Warszawie z żoną i synem. Kamienna Ćma to jego powieściowy debiut.