Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Dror A. Mishani gościem Festiwalu Literacki Sopot

Autor powieści „Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć”, „Chłopiec, który zaginął” i „Możliwość przemocy” już w sierpniu odwiedzi swoich polskich fanów.

Pisarz, literaturoznawca, specjalizujący się w historii powieści kryminalnych. Autor serii o Inspektorze Avrahamie („Chłopiec, który zaginął”; „Możliwość przemocy”), przetłumaczonej już na kilkanaście języków. Zdobył prestiżową nagrodę Martina Becka dla najlepszej powieści kryminalnej. Imponujące i absolutnie oryginalne – tak książki Mishaniego rekomendował sam Henning Mankell. Dror A. Mishani odwiedzi Polskę z okazji kolejnej edycji festiwalu Literacki Sopot (18-21 sierpnia).

6 lipca na półki księgarń trafił najnowszy kryminał „Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć” autorstwa Mishaniego. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. Przeczytajcie fragment powieści pod tym adresem.

Tajemnicze morderstwo, traumy zgwałconych kobiet i policjant, którego nikt nie jest w stanie zidentyfikować. Przed Awim Awrahamem jego pierwsze śledztwo o zabójstwo!

W mieszkaniu zostaje znaleziona zamordowana Lea Yeager. Przybyły na miejsce Komisarz Awraham rozpoznaje w niej ofiarę gwałtu sprzed dwóch lat. Sprawca gwałtu nie przyznał się do winy, ale został skazany, a jego rodzina groziła kobiecie zemstą. Czy to właściwy trop do znalezienia także jej zabójcy? A może kobietę zamordował syn, który udaje, że nie utrzymywał z matką żadnych kontaktów? I kim jest tajemniczy policjant, który pojawił się w domu ofiary na kilka minut przed zbrodnią?

Dror Mishani wirtuozersko zaplata intrygę przekładając śledztwo scenami z prywatnego życia komisarza i pewnej rodziny, której problemy wykraczają poza codzienność, a niektórzy jej członkowie budzą daleko idące podejrzenia.

Komisarz Awraham obejmuje swoją pierwszą sprawę o zabójstwo. Jego niepewność tym spowodowaną potęguje fakt, że kiedyś już zetknął się z denatką – kobieta kilka lat wcześniej była ofiarą gwałtu.

W ciągu pierwszej doby komisarz powinien znaleźć wszystkich potencjalnie podejrzanych, w ciągu kolejnej wyeliminować niewinnych. Czy Awiemu uda się skoncentrować na właściwej osobie? Jego uwagę przykuwa policjant widziany w domu ofiary na chwilę przed jej zamordowaniem. Jednak przełożony komisarza oddala te podejrzenia w obawie przed skandalem. Tym samym najpoważniejszy trop zostaje zawieszony. Kolejne podejrzenie pada na syna denatki, który udaje, że nie utrzymywał kontaktów z matką. Jak zatem zamierza wytłumaczyć połączenia telefoniczne z jej aparatem w dniu morderstwa?

Na dodatek Awi dowiaduje się, że rodzina skazanego za gwałt groziła kobiecie zemstą. Czy właśnie jej dokonano?

Awraham ma przed sobą trudne śledztwo, a na dodatek musi dzielić swój czas między poszukiwanie mordercy i Mariankę, narzeczoną, z którą nareszcie udało mu się zamieszkać. Dziewczyna jest bardzo wyrozumiała, w przeciwieństwie do jej rodziców, którzy wybrali sobie właśnie ten czas, żeby poznać wybranka swojej córki.

Pomiędzy ujęciami z prowadzonego śledztwa autor pokazuje rodzinę, w której życiu zaczynają pojawiać się niepokojące sytuacje, a ich źródłem także okazuje się gwałt dokonany przed kilkoma laty.

Dror Mishani nie pozwala czytelnikowi odpocząć, ciągle podsuwa ślady, które razem z Awrahamem należy sprawdzić, a poprzez opowieści zgwałconych kobiet czyni z tej książki nie tylko historię kryminalną.

MishaniCzlowiek

O autorze:
Dror A. Mishani – urodzony w 1975 roku izraelski pisarz, tłumacz i literaturoznawca. Jego specjalnością są kryminalne historie detektywistyczne. Pierwsza powieść, której głównym bohaterem jest inspektor Avraham Avraham pod tytułem „The Missing File” wydana została w 2011 roku w języku hebrajskim i niemal natychmiast stała się bestsellerem (wydanie polskie „Chłopiec, który zaginął”, W.A.B. 2013) Kolejna jego powieść „Możliwość przemocy” (W.A.B. 2014) podbiła także polskich czytelników. Książki Mishaniego przetłumaczono na wiele języków, autor zdobył wielką popularność szczególnie w Niemczech. Zdjęcia do filmu na podstawie jego debiutanckiej powieści rozpoczną się w kwietniu 2016 r. Reżyserii podjął się Eric Zonca (m.in. „Wyśnione życie aniołów”), a w roli detektywa ma wystąpić Gerard Depardieu.

Źródło: informacja prasowa literackisopot.pl