Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Edgar – Adama Bełdy już w księgarniach

„Edgara”, Adama Biełdy, określić można jako powieść psychologiczną w realiach twardego sf. Cała akcja – nie spodziewajcie się jednak strzelanin i pościgów – dzieje się na trzech równoległych, nierzadko przenikających się płaszczyznach. Pierwszą i najważniejszą z nich są procesy psychiczne zachodzące w mózgu – nawiasem mówiąc, jedynej organicznej części ciała – bohatera: jego smutek, strach przed przyszłością, tęsknota za rodziną, za swoją rodzinną planetą oraz poszukiwania odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. I o to w jakim stopniu jeszcze człowiekiem pozostał. Na drugim planie toczą się dwa równoważne wątki: próba ocalenia przez Edgara przecierających się z każdą sekundą więzów rodzinnych oraz praca – jego ostatnia w życiu praca polegająca na eksploracji niezbadanego globu.

W dalekiej przyszłości możliwe stało się utrzymywanie przy życiu mózgu człowieka pozbawionego reszty ciała, a eksploracją odległych rejonów kosmosu zajmują się cyborgi sterowane ludzkimi umysłami, zdolne do funkcjonowania tam, gdzie nie przeżyłaby żadna biologiczna istota.
Szansę życia po śmierci otrzymuje tytułowy Edgar, któremu szkielet i sowite wynagrodzenie funduje jedna z korporacji zajmujących się badaniem przestrzeni kosmicznej.
Niestety, czas Edgara jest ograniczony. Użyty w kons­trukcji cyborga syntetyczny płyn mózgowo-rdzeniowy powoli niszczy tkankę nerwową. W sztucznym ciele mózg nie przeżywa dłużej niż dziesięć lat… W futurystycznej scenerii bohater stawia czoła samotności, strachowi przed śmiercią, tęsknocie za domem i utracie poczucia normalności. Będzie musiał również odpowiedzieć sobie na pytanie: „Kim jestem i co jeszcze ze mnie zostało?”.

Wydawcą jest Wydawnictwo innowacyjne Novae Res, zaś książkę można kupić na przykład za pośrednictwem księgarni zaczytani.pl