Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Gwiazdozbiór Psa – wielokrotnie nagradzana powieść Petera Hellera już w Polsce

„Gwiazdozbiór Psa” to opowieść o jednym z niewielu ludzi, którzy przetrwali epidemię grypy – człowieku, którego towarzystwem od kilku lat jest pies, wędka, samolot z 1956 roku i nie rozstający się z bronią sąsiad. 

W powieści brutalność postapokaliptycznego świata zestawiona jest z pięknem surowej, nie niepokojonej przez ludzi przyrody. Opowiadając o swojej powieści, Peter Heller – pilot, wędkarz i uczestnik wielu wypraw przygodowo-podróżniczych – przyznaje, że „Gwiazdozbiór Psa” powstał jako próba zmierzenia się z problemem nieustannej chęci podporządkowania sobie przyrody przez człowieka; destrukcyjnego jego wpływu na otaczający nas świat. Środki wyrazu, jakie zastosował Heller, to nieszablonowe podejście do kwestii interpunkcji, ortografii i składni – co potęguje wrażenie niczym nieskrępowanego potoku myśli głównego bohatera. 

Czytelnikom Peter Heller zdradził  również swoją metodę pisarską – inspirowaną  sposobem Grahama Greena – polegającą na pisaniu każdego dnia określonej liczby słów (autor „Gwiazdozbioru Psa” ogranicza się do tysiąca) i przerywaniu narracji nawet w najbardziej kluczowym momencie – środku zdania, dialogu, istotnej sceny. Jak mówi Heller, ten tryb pracy pozwala ze świeżością i nowym entuzjazmem powrócić do wykreowanego przez siebie świata następnego dnia.
http://www.youtube.com/watch?v=bZ1_caTswc4&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=fo-q5TRdYT4&feature=youtu.be

W promocji książki, opatrzonej swoistą dedykacją: „Dla tych, którzy myślą, że Droga Cormaca McCarthy’ego to ostatnie słowo w postapokaliptycznej beletrystyce”, weźmie udział sam autor – w piątek 19 kwietnia Peter Heller spotka się czytelnikami w księgarni Matras w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia (Al. Jana Pawła II 82) o godz. 18.00. Podczas spotkania odbędzie się konkurs, w którym zwycięzca otrzyma iPada mini, a pozostałych dziesięciu wyróżnionych – nagrody niespodzianki. Więcej szczegółów na stronie wydawnictwa, www.insignis.pl.