Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Hugo Awards rozdane!

21 sierpnia podczas ceremonii w Spokane, Washington, ogłoszono tegoroczne Hugo Awards.

Członkowie Sasquan oddali 5950 ważnych głosów (w głosowaniu końcowym), a zgodnie z Konstytucją WSFS, aby móc przyznawać nagrodę w danej kategorii, musi mieć ona co najmniej 25 % głosów (w tym przypadku 1488). W innym przypadku mamy do czynienia z sytuacją „No Award”. Podczas nominacji oddano 2122 głosy (2119 elektronicznie, 3 na papierze).

Po ceremonii podano szczegółowy przydział głosów w każdej kategorii i listę 15 najlepszych nominowanych do każdej z nich. W przypadku niektórych kategorii członkowie zdecydowali o daniu „No Award”. Oznacza to, że w danej kategorii nie przyznano nagrody Hugo. Jeżeli na pierwszym miejscu pojawia się „No Award”, oznacza to, że kategoria pozostała bez zwycięzcy. Jest to dosyć zaskakujące, ale wynika prawdopodobnie z jednej z akcji bojkotowania owej nagrody. Podobno ma to związek z działaniem autorów lobbujących za oddawaniem głosów na pisarzy, którzy reprezentują grupę białych mężczyzn.

Nagroda Hugo za najlepszą powieść (5653 głosów końcowych, 1827 w nominacjach):

* The Three Body Problem, Cixin Liu, Ken Liu translator (Tor Books)

* The Goblin Emperor, Katherine Addison (Sarah Monette) (Tor Books)

* Ancillary Sword, Ann Leckie (Orbit US/Orbit UK)

* No Award

* Skin Game, Jim Butcher (Orbit UK/Roc Books)

* The Dark Between the Stars, Kevin J. Anderson (Tor Books)

Nagroda Hugo za najlepsze opowiadanie (5337 głosów końcowych, 1083 w nominacjach):

* No Award

* “Flow”, Arlan Andrews, Sr. (Analog, 11-2014)

* Big Boys Don’t Cry, Tom Kratman (Castalia House)

* One Bright Star to Guide Them, John C. Wright (Castalia House)

* “The Plural of Helen of Troy”, John C. Wright (City Beyond Time: Tales of the Fall of Metachronopolis, Castalia House)

* “Pale Realms of Shade”, John C. Wright (The Book of Feasts & Seasons, Castalia House)

Nagroda Hugo za najlepszą nowelę (5104 głosów końcowych, 1031 w nominacjach):

* “The Day the World Turned Upside Down”, Thomas Olde Heuvelt, Lia Belt translator (Lightspeed, 04-2014)

* No Award

* “The Triple Sun: A Golden Age Tale”, Rajnar Vajra (Analog, 07/08-2014)

* “Ashes to Ashes, Dust to Dust, Earth to Alluvium”, Gray Rinehart (Orson Scott Card’s InterGalactic Medicine Show, 05-2014)

* “The Journeyman: In the Stone House”, Michael F. Flynn (Analog, 06-2014)

* “Championship B’tok”, Edward M. Lerner (Analog, 09-2014)

Nagroda hugo za najlepszą miniaturę literacką (5267 głosów końcowych, 1174 w nominacjach):

* No Award

* “Totaled”, Kary English (Galaxy’s Edge Magazine, 07-2014)

* “A Single Samurai”, Steven Diamond (The Baen Big Book of Monsters, Baen Books)

* “Turncoat”, Steve Rzasa (Riding the Red Horse, Castalia House)

* “On A Spiritual Plain”, Lou Antonelli (Sci Phi Journal #2, 11-2014)

* “The Parliament of Beasts and Birds”, John C. Wright (The Book of Feasts & Seasons, Castalia House)

Nagroda Hugo Best Related Work (4901 głosów końcowych, 1150 w nominacjach):

* No Award

* “The Hot Equations: Thermodynamics and Military SF”, Ken Burnside (Riding the Red Horse, Castalia House)

* “Why Science is Never Settled”, Tedd Roberts (Baen.com)

* Transhuman and Subhuman: Essays on Science Fiction and Awful Truth, John C. Wright (Castalia House)

* Letters from Gardner, Lou Antonelli (The Merry Blacksmith Press)

* Wisdom from My Internet, Michael Z. Williamson (Patriarchy Press)

Nagroda Hugo za najlepszą powieść graficzną (4412 głosów końcowych, 785 w nominacjach):

* Ms. Marvel Volume 1: No Normal, tekst: G. Willow Wilson, ilustracje: Adrian Alphona and Jake Wyatt, (Marvel Comics)

* Saga Volume 3, tekst: Brian K. Vaughan, ilustracje: Fiona Staples (Image Comics))

* Rat Queens Volume 1: Sass and Sorcery, tekst: Kurtis J. Weibe, ilustracje: Roc Upchurch (Image Comics)

* Sex Criminals Volume 1: One Weird Trick, tekst: Matt Fraction, ilustracje: Chip Zdarsky (Image Comics)

* No Award

* The Zombie Nation Book #2: Reduce Reuse Reanimate, Carter Reid (The Zombie Nation)

Nagroda Hugo za najlepszą prezentację dramatyczną, długa forma (5420 głosów końcowych, 1285 w nominacjach):

* Guardians of the Galaxy, scenariusz: James Gunn and Nicole Perlman, reżyseria: James Gunn (Marvel Studios, Moving Picture Company)

* Captain America: The Winter Soldier, scenariusz: Christopher Markus & Stephen McFeely, historia: Ed Brubaker, reżyseria: Anthony Russo i Joe Russo (Marvel Entertainment, Perception, Sony Pictures Imageworks)

* Edge of Tomorrow, scenariusz: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth i John-Henry Butterworth, reżyseria: Doug Liman (Village Roadshow, RatPac-Dune Entertainment, 3 Arts Entertainment; Viz Productions)

* Interstellar, scenariusz: Jonathan Nolan i Christopher Nolan, reżyseria: Christopher Nolan (Paramount Pictures, Warner Bros. Pictures, Legendary Pictures, Lynda Obst Productions, Syncopy)

* The Lego Movie, scenariusz: Phil Lord & Christopher Miller, historia: Dan Hageman, Kevin Hageman, Phil Lord & Christopher Miller, reżyseria: Phil Lord & Christopher Miller (Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures, RatPac-Dune Entertainment, LEGO System A/S, Vertigo Entertainment, Lin Pictures, Warner Bros. Animation (jako Warner Animation Group))

Nagroda Hugo za najlepszą prezentację dramatyczną, krótka forma (4705 głosów końcowych, 938 w nominacjach):

* Orphan Black: “By Means Which Have Never Yet Been Tried”, ” scenariusz: Graham Manson, reżyseria:John Fawcett (Temple Street Productions, Space/BBC America)

* Doctor Who: “Listen”, scenariusz: Steven Moffat, reżyseria: Douglas Mackinnon (BBC Television)

* Game of Thrones: “The Mountain and the Viper”, scenariusz: David Benioff & D. B. Weiss, reżyseria: Alex Graves ((HBO Entertainment w porozumieniu z Bighead, Littlehead; Television 360; Startling Television I Generator Productions)

* The Flash: “Pilot”, teleplay: Andrew Kreisberg & Geoff Johns, historia: Greg Berlanti, Andrew Kreisberg & Geoff Johns, reżyseria: David Nutter (The CW) (Berlanti Productions, DC Entertainment, Warner Bros. Television)

* Grimm: “Once We Were Gods”, scenariusz: Alan DiFiore, reżyseria: Steven DePaul (NBC) (GK Productions, Hazy Mills Productions, Universal TV)

Najlepszy wydawca, krótka forma (4850 głosów końcowych, 870 w nominacjach):

* No Award

* Mike Resnick

* Jennifer Brozek

* Bryan Thomas Schmidt

* Vox Day

Najlepszy wydawca, długa forma (4907 głosów końcowych, 712 w nominacjach):

* No Award

* Toni Weisskopf

* Sheila Gilbert

* Anne Sowards

* Jim Minz

* Vox Day

Najlepszy profesjonalny artysta (4354 głosów końcowych, 753 w nominacjach):

* Julie Dillon

* No Award

* Kirk DouPonce

* Alan Pollack

* Nick Greenwood

* Carter Reid

Nagroda Hugo za najlepszy magazyn pół-profesjonalny (3880 głosów końcowych, 660 w nominacjach):

* Lightspeed Magazine, redakcja: John Joseph Adams, Stefan Rudnicki, Rich Horton, Wendy N. Wagner, Christie Yant

* Strange Horizons, Niall Harrison, redaktor naczelny

* Beneath Ceaseless Skies, redaktor: Scott H. Andrews

* No Award

* Abyss & Apex, Wendy Delmater, redaktor i wydawca

* Andromeda Spaceways In-Flight Magazine, Andromeda Spaceways Publishing Association Incorporated, redaktorzy 2014: David Kernot i Sue Bursztynski

Najlepszy fanzin (3818 głosów końcowych, 576 w nominacjach):

* Journey Planet, redakcja: James Bacon, Christopher J Garcia, Colin Harris, Alissa McKersie, Helen J. Montgomery

* No Award

* Black Gate, redakcja: John O’Neill (Withdrew after ballot finalized)

* Tangent SF Online, redakcja: Dave Truesdale

* Elitist Book Reviews, redakcja: Steven Diamond

* The Revenge of Hump Day, redakcja: Tim Bolgeo

Najlepszy fancast (3884 głosów końcowych, 668 w nominacjach):

* Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters) oraz Andrew Finch (Producer)

* Tea and Jeopardy, Emma Newman i Peter Newman

* No Award

* The Sci Phi Show, Jason Rennie

* Adventures in SciFi Publishing, Brent Bower (Executive Producer), Kristi Charish, Timothy C. Ward & Moses Siregar III (Co-Hosts, Interviewers and Producers)

* Dungeon Crawlers Radio, Daniel Swenson (Producer/Host), Travis Alexander & Scott Tomlin (Hosts), Dale Newton (Host/Tech), Damien Swenson (Audio/Video Tech)

Nagroda Hugo dla najlepszego fana artysty (3476 głosów końcowych, 296 w nominacjach):

* Elizabeth Leggett

* Spring Schoenhuth

* Ninni Aalto

* Steve Stiles

* Brad W. Foster

Nagroda Hugo dla najlepszego fana pisarza (3884 głosów końcowych, 777 w nominacjach):

* Laura J. Mixon

* No Award

* Jeffro Johnson

* Dave Freer

* Amanda S. Green

* Cedar Sanderson

Nagroda Johna W. Campbella dla Najlepszego Nowego Pisarza (4338 głosów końcowych, 851 w nominacjach):

* Wesley Chu

* No Award

* Kary English

* Eric S. Raymond

* Jason Cordova

* Rolf Nelson