Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Iain M. Banks powraca z Wspomnij Phlebasa

Wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło pierwszą część cyklu „Kultura” Iaina M. Banksa, czyli powieść „Wspomnij Phlebasa”.

Sztandarowa seria Iaina M. Banksa ukazała się wcześniej pod sztandarem Prószyńskiego i S-ki. Na rynku ukazały się wówczas trzy pozycje z cyklu, „Wspomnij Phlebasa”, „Gracz” oraz „Najemnik”. Łącznie w cyklu opublikowano dziesięć, a pozostałe niewydane jeszcze w Polsce to: „The State of the Art”, „Excession”, „Inversions”, „Look to Windward”, „Matter”, „Surface Detail” i „The Hydrogen Sonata”.

Cykl opowiada o Kulturze, humanoidalnej rasie, żyjącej w międzygwiezdnym systemie skonstruowanym z rozwiązań anarchistycznych i komunistycznych. Na kartach książek Banks eksperymentował z narracją i schematami fabularnymi, ale przede wszystkim koncentrował się na ukazaniu mechanizmów socjologicznych, kulturowych, antropologicznych czy religijnych. Całość podana została w przystępnej konwencji space opery.

Zmarł 9 czerwca 2013 roku na raka pęcherzyka żółciowego.

Pasjonująca wizja science fiction, w której rasy ludzkie i obce w obliczu nieuchronnego konfliktu odkrywają oszałamiającą prawdę o swoim wszechświecie.

W galaktyce szaleje wojna. Miliardy zginęły, dalsze miliardy skazano na zagładę. Księżyce, planety, nawet same gwiazdy czeka brutalne unicestwienie, co gorsza – przypadkowe. Idirianie walczyli za swą Wiarę, Kultura – za swoje moralne prawo do istnienia. Zasady zostały zagrożone. Kapitulacja nie wchodziła w grę.

Wewnątrz kosmicznego konfliktu trwa indywidualna krucjata. Głęboko w legendarnym labiryncie na jałowym świecie – Planecie Martwych – niedostępnym dla śmiertelników spoczywa zbiegły Umysł. Poszukują go zarówno Kultura, jak i Idirianie. Los sprawił, że metamorf Horza z barwnym zespołem nieprzewidywalnych najemników, ludzi i maszyn, znalazł Umysł, a z nim własną zagładę…


Źródło: zysk.com.pl