Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Jak zostać pisarzem? Recepta Neila Gaimana

Dziś świętujemy urodziny Neila Gaimana, angielskiego pisarza, scenarzysta i redaktora i jednego z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy z gatunku fantastyki. Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje inspirację?

Joseph-the-mop zapytał na Twitterze pisarza, jak dobrze przelewać swoje myśli na papier. Użytkownik przyznał, że ma wiele pomysłów, ale za każdym razem, gdy siada do pisania, wszystkie myśli mu uciekają. Odpowiedź Gaimana była następująca:

Zapisz swoje pomysły. Jeśli mają być to opowiadania, spróbuj opowiedzieć takie historie, które chciałbyś przeczytać. Skończ rzeczy, które zacząłeś pisać. Rób tego wiele i będziesz pisarzem. To jedyna droga.

Żartuję. Jest o wiele prostsza droga do tego. Na przykład: na szczycie dalekiej góry rośnie drzewo o srebrnych liściach. Raz do roku, o świcie 30 kwietnia drzewo zakwita pięcioma kwiatami a każdej następnej godziny każdy kwiat staje się jagodą, najpierw zieloną potem czarną, a następnie złotą.

W momencie, gdy pięć jagód będzie złotych, pięć białych kruków, które czekały na górze, a które przeoczyłeś przez śnieg, spadną na drzewo, łapczywie zabiorą wszystkie jagody i odlecą ze śmiechem.

Ty musisz złapać własnymi rękoma najmniejszego z kruków i zmusić go, by oddał jagodę (kruki nie połykają jagód. Niosą je daleko za ocean, do zaklętego ogrodu, żeby wrzucać je jedna po drugiej do ust córki, która wybudzi się z magicznego snu tylko wtedy, gdy otrzyma tysiąc jagód). Gdy już odzyskasz złotą jagodę, musisz umieścić ją pod językiem i wrócić prosto do domu.

Przez następny tydzień nie możesz z nikim rozmawiać, nawet ze swoją ukochaną albo gdy policjant zatrzyma cię za przekroczenie prędkości. Nic nie mów. Nie śpij. Niech jagoda będzie pod twoim językiem.

O północy siódmego dnia musisz udać się do najwyższego miejsca w twoim mieście (możliwe, że będziesz musiał wspiąć się na dach) i z jagodą bezpieczną pod twoim językiem musisz wyrecytować całe „Fox in Socks”. Nie pozwól, by jagoda wyślizgnęła się spod twojego języka. Nie pomiń żadnego fragmentu ani nie przeskocz żadnego z Muddle Puddle Tweetle Poodle Beetle Noodle Bottle Paddle Battle.

Wtedy i tylko wtedy możesz połknąć jagodę. Musisz wrócić do domu najszybciej jak możesz i masz jedynie pół godziny zanim zapadniesz w głęboki sen.

Kiedy obudzisz się rano, będziesz w stanie zapisać wszystkie swoje myśli i pomysły i wtedy zostaniesz pisarzem.

Co sądzicie o pomyśle autora? Czy rzeczywiście pisanie jest tak wielką sztuką, że można je przyrównać do magicznego rytuału?