Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Jonathan Strange i pan Norrell wracają!

Jonathan Strange i pan Norrel mają powrócić w kolejnej powieści we wrześniu 2020 roku.

Susanna Clarke debiutowała piętnaście lat temu, a jej książka sprzedała się w liczbie czterech milionów egzemplarzy i była chwalona przez Neila Gaimana. Obecnie ma zamiar wydać swą drugą powieść „Piranesi”, będącą kontynuacją „Jonathana Strange’a i pana Norrella”.

Historia opowie o tytułowym bohaterze, mieszkającym w domu, pełnym pokoi i korytarzy, uwięzionym na dnie oceanu. Czasem spotyka się z przyjacielem, Innym, prowadzącym badania nad „wielką i tajną wiedzą”. Piranesi skrzętnie zapisuje swe odkrycia, zastanawia się nad swoim otoczeniem, ale prawdziwym szokiem staje się dla niego przypuszczenie, że za ścianami domu może istnieć inny świat.

Clarke pisała swój debiut około dziesięć lat. Obszerna, ponad tysiącstronicowa powieść opowiada o alternatywnej wersji XIX wieku, skupia się na Anglii, gdzie magia prawie zanikła, choć wciąż gdzieś funkcjonuje. Wydany w 2004 roku „Jonathan Strange i pan Norrell” zdobył nagrody Hugo i World Fantasy, a w 2015 roku doczekał się telewizyjnej adaptacji.

Od tego czasu autorka opublikowała zbiór opowiadań „Damy z Grace Adieu”, którego utwory dzieją się w świecie debiutanckiej powieści.


Źródło: theguardian.com