Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Kinowe uniwersum superbohaterów już w księgarniach

Mamy interesującą propozycję czytelniczą dla wszystkich fanów komiksowych ekranizacji. Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Tomasza Żaglewskiego: „Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego”.

Książka jest oryginalną propozycją spojrzenia na procesy zachodzące współcześnie w obszarze filmowej popkultury. Zawiera kompetentnie sporządzone opisy mechanizmów miłośników kina popularnego. Publikacja zainteresuje czytelników komiksów i odbiorców kina superbohaterskiego, jak również studentów oraz wykładowców filmoznawstwa i kulturoznawstwa oraz pokrewnych kierunków. Powinny po nią sięgnąć także osoby śledzące historię i funkcjonowanie amerykańskiego przemysłu filmowego.

Rok 2000 wyznaczył symboliczny początek współczesnego nurtu filmu komiksowego. Od chwili premiery filmu X-Men Bryana Singera, na podstawie komiksów amerykańskiego wydawnictwa Marvel, popularność oraz ilość kinowych przygód superherosów systematycznie rośnie, a wraz z nią także zainteresowanie stale poszerzającej się grupy fanów.
Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku?
Co sprawia, że rzesze kinowych widzów z niecierpliwością przeczekują napisy końcowe,
aby móc zobaczyć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców?
Dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym?
I w jaki sposób hollywoodzkim twórcom udaje się odtworzyć bogatą sieć personalno-fabularnych zależności, które cechują komiksowe epopeje z udziałem superbohaterów?
Niniejsza książka stanowi odpowiedź na powyższe pytania, będąc jednocześnie pierwszym w Polsce naukowym, całościowym opisem współczesnego filmu komiksowego, a zarazem pionierską propozycją narzędzi badawczych dla analizy fikcyjnych uniwersów. Jest to autorska, linearna opowieść dotycząca źródeł i charakterystyki superbohaterskich opowieści, które najwyraźniej zdominowały popularne media na długie lata.

O autorze:

Tomasz Żaglewski – doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, teoretyk komiksu. Adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Współczesnej”, „Literaturze i kulturze popularnej”, „Zeszytach Komiksowych”, „Panoptikum” i „Studiach Kulturoznawczych”.

„Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego”
Tomasz Żaglewski

Pierwszy w Polsce naukowy,
całościowy opis współczesnego
filmu komiksowego.

Tutaj znajdziecie fragment książki.

kinowe uniwersum okładka

Źródło: informacja prasowa