Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Kwiaty na Alei Potępienia

„Kwiaty dla Algernona”, „Aleja Potępienia”, „Koniec dzieciństwa” i „Hiob: Komedia sprawiedliwości” to pierwsze tytuły, które wejdą w skład kolekcji klasyki science fiction, „Wehikuł Czasu”, od wydawnictwa Rebis. Seria ma zadebiutować 23 kwietnia powieściami Daniela Keyesa i Arthura C. Clarke’a.

Na następne książki w kolekcji nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ już w maju ukaże się wznowienie kamienia milowego fantastyki postapokaliptycznej, czyli „Aleja potępienia” Rogera Zelaznego. W czerwcu szykuje się natomiast nie mniej ciekawa „Hiob: Komedia sprawiedliwości” Roberta A. Heinleina.

Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nasza nowa seria w pewnym stopniu spełni to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki.

Seria obejmie tylko najbardziej znaczące, nagradzane, uznane i lubiane tytuły szeroko rozumianej literatury fantastycznonaukowej. Wierzymy, że stanie się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF. To seria, którą po prostu trzeba mieć!

KONIEC DZIECIŃSTWA
CHILDHOOD’S END
PRZEKŁAD: ZBIGNIEW A. KRÓLICKI, ANDRZEJ SAWICKI

Gdy człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, nad największymi miastami Ziemi pojawiają się statki obcych. Po daremnych próbach oporu sytuacja się normalizuje: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają pokój. Większość ludzi jest zadowolona i tylko nieliczni już pytają, jaki cel mają nadzorcy ludzkości.

Arthur C. Clarke (1917–2008), klasyk literatury SF i wizjoner. Wydał ponad 30 książek i 14 zbiorów opowiadań. Laureat najważniejszych nagród w dziedzinie science fiction: Hugo, Nebula, Campbella i Locusa. Najbardziej znaną ekranizacją jego prozy jest film „2001. Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka.

KWIATY DLA ALGERNONA
FLOWERS FOR ALGERNON
PRZEKŁAD: KRZYSZTOF SOKOŁOWSKI

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Daniel Keyes (1927–2014) – amerykański pisarz. Jego opowiadanie „Kwiaty dla Algernona” otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei nagrody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zostało zekranizowane jako Charly. Keyes opublikował także m.in. obsypaną nagrodami książkę non-fiction „Człowiek o 24 twarzach”.

ALEJA POTĘPIENIA
DAMNATION ALLEY
PRZEKŁAD: ZBIGNIEW A. KRÓLICKI

Stany Zjednoczone, zniszczone po wojnie nuklearnej. Pozostali przy życiu ludzie skupiają się w małych enklawach. Tanner, brutalny człowiek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swoich zbrodni. Ma dostarczyć leki z Los Angeles do leżącego na wschodnim wybrzeżu Bostonu. Jest to jednak misja niemalże samobójcza, bo musi pokonać radioaktywną pustynię, nękaną huraganami i burzami ognistymi, zamieszkaną przez mutanty i potwory.

Roger Zelazny (1937–1995), syn Amerykanki irlandzkiego pochodzenia i polskiego emigranta, jest autorem wielu klasycznych dzieł science fiction i fantasy, m.in. cyklu „Kroniki Amberu” oraz powieści „Ja, nieśmiertelny”, „Pan Światła” i „Wyspa umarłych”. Zdobył m.in. sześć nagród Hugo i trzy nagrody Nebula.

HIOB. KOMEDIA SPRAWIEDLIWOŚCI
JOB: A COMEDY OF JUSTICE
PRZEKŁAD: MICHAŁ JAKUSZEWSKI

Dla Alexa Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii zmian. Gdy odzyskuje przytomność jego świat nie jest już taki sam, a on nie nazywa się bynajmniej Hergensheimer. Dla zdezorientowanego Amerykanina oparciem jest jedynie stewardesa Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości gwałtownie przyspieszają, a sytuacja zakochanych tylko się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliżają się Armagedon i dzień sądu ostatecznego, Alex robi wszystko, by Margrethe znalazła się w stanie łaski. Bo bez niej niebo nie będzie dla niego rajem.

Robert A. Heinlein (1907–1988) jeden z największych mistrzów SF, autor 40 opowiadań i ponad 30 powieści, z których cztery – „Dubler”, „Kawaleria kosmosu”, „Obcy w obcym kraju” i „Luna to surowa pani” – otrzymały nagrodę Hugo. W młodości był oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, w 1975 roku komentował lądowanie człowieka na Księżycu w ramach misji Apollo 11, a jego nazwiskiem nazwano asteroidę.