Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Laureaci tegorocznej edycji Nagrody Hugo


Wczoraj, 19 sierpnia podczas ceremonii na 76. Worldconie w San Jose ogłoszono laureatów Nagrody Hugo i John W. Campbell Award dla najlepszego debiutanta. Nagroda Hugo, której nazwa pochodzi od postaci Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody oraz założyciela magazynu „Amazing Stories”, przyznawana jest co roku. Poznajcie listę nagrodzonych twórców w rozwinięciu.

Hugo Award jest przyznawana co roku przez uczestników Worldconu (World Science Fiction Convention). Już trzeci rok z rzędu statuetkę za najlepszą powieść przyznano N.K. Jemisin. Sukces zapewniła jej powieść „Kamienne niebo” – trzecia część cyklu „Pęknięta ziemia”. Poniżej prezentujemy pełną listę tegorocznych laureatów Nagrody Hugo:

Najlepsza powieść – N.K. Jemisin „Kamienne niebo”

hugo kamienne niebo

Nominowani:

  1. New York 2140, Kim Stanley Robinson
  2. Provenance, Ann Leckie
  3. Raven Stratagem, Yoon Ha Lee
  4. Six Wakes, Mur Lafferty
  5. The Collapsing Empire, John Scalzi

Najlepsza mikropowieść: Martha Wells „All Systems Red”

hugo marta wells

Nominowani:

  1. And Then There Were (N-One), Sarah Pinsker (Uncanny 3-4/17) – przeczytaj tutaj
  2. Binti: Home, Nnedi Okorafor
  3. Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire
  4. River of Teeth, Sarah Gailey
  5. The Black Tides of Heaven, JY Yang 

Najlepsza nowela: Suzanne Palmer „The Secret Life of Bots” (Clarkesworld 9/17)

Nominowani:

  1. “Children of Thorns, Children of Water”, Aliette de Bodard (Uncanny 7-8/17)
  2. “Small Changes Over Long Periods of Time”, K.M. Szpara (Uncanny 5-6/17)
  3. “Extracurricular Activities”, Yoon Ha Lee (Tor.com 2/15/17) 
  4. “A Series of Steaks“, Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld 1/17) 
  5. “Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov’s 9-10/17) 

Najlepsze opowiadanie: “Welcome to your Authentic Indian Experience™”, Rebecca Roanhorse (Apex 8/17)

Nominowani:

  1. “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand”, Fran Wilde (Uncanny 9-10/17)
  2. “The Martian Obelisk”, Linda Nagata (Tor.com 7/19/17)
  3. “Carnival Nine”, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 5/17)
  4. “Sun, Moon, Dust”, Ursula Vernon (Uncanny 5-6/17) – przeczytaj
  5. “Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny 9-10/17)

Najlepsza praca o fantasyce: Ursula K. Le Guin No Time to Spare: Thinking About What Matters

hugo ursula k

Nominowani:

  1. A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
  2. Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, Zoe Quinn (PublicAffairs)
  3. Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  4. Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal, eds. (Twelfth Planet)
  5. Sleeping With Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)

Najlepsza powieść graficzna: Marjorie Liu, Sana Takeda Monstressa 2

hugo monstressa

Nominowani:

  1. Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro and Taki Soma (Image)
  2. Black Bolt, Volume 1: Hard Time, Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward (Marvel)
  3. My Favorite Thing is Monsters, Emil Ferris (Fantagraphics)
  4. Paper Girls, Volume 3, Brian K. Vaughan, illustrated
  5. Saga, Volume 7, Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image)

Najlepszy film kinowy: Wonder Woman

Nominowani:

  1. Blade Runner 2049
  2. Get Out
  3. Star Wars: The Last Jedi
  4. The Shape of Water
  5. Thor: Ragnarok

Najlepsza seria powieściowa: Lois McMaster Bujold World of the Five Gods

Nominacje:

  1. Archiwum Burzowego Światła, Brandon Sanderson (Tor US; Gollancz UK)
  2. InCryptid, Seanan McGuire (DAW)
  3. Pamiętnik Lady Trent, Marie Brennan (Tor US; Titan UK)
  4. The Books of the Raksura, Martha Wells (Night Shade)
  5. The Divine Cities, Robert Jackson Bennett (Broadway)

John W. Campbell Award for Best New Writer: Rebecca Roanhorse

Nominowani:

  1. Jeannette Ng
  2. Katherine Arden
  3. Rivers Solomon
  4. Sarah Kuhn
  5. Vina Jie-Min Prasad

The World Science Fiction Society (WSFS) Award for Best Young Adult Book: Nnedi Okorafor Akata Warrior

Nominowani:

  1. A Skinful of Shadows, Frances Hardinge (Macmillan UK; Amulet)
  2. In Other Lands, Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
  3. Summer in Orcus, T. Kingfisher (Ursula Vernon) (Sofawolf)
  4. The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
  5. The Book of Dust: La Belle Sauvage, Philip Pullman (Knopf; Fickling UK)