Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Majowe zapowiedzi

Autor: Kami Garcia, Margaret Stohl
Tytuł: Istoty ciemności
Wydawca: Łyński Kamień
Liczba stron: 496
Data wydania: 4 maja

Istoty ciemności to kontynuacja powieści Piękne istoty, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Książka stała się bestsellerem (m.in. na liście New York Times, amazon.com, USA Today Bestseller List), otrzymała też prestiżową nagrodę American Library Assosiason. Autorki odniosły ogromny sukces. Poszły za ciosem i napisały kolejną część historii nastoletnich mieszkańców Gatlin. Prawa do sfilmowania sagi zakupił Warner Bros. Gotowy jest już scenariusz, prace przygotowawcze do zdjęć trwają od kilku miesięcy.
Powieść Istoty ciemności, podobnie jak pierwsza część sagi, wciąga od samego początku dynamiczną akcją, klimatem grozy i wszechobecną magią.
Znowu spotykamy się z Ethanem Wate’em, który prowadził życie zwykłego nastolatka, w małym, nieco nudnym miasteczku Gatlin. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Lenę Duchannes. Połączyła ich wielka miłość, a także mroczna tajemnica dziewczyny i jej rodziny. Etan, chcąc chronić Lenę przed klątwą, wchodzi w świat grozy, magii i tajemnic przeszłości. Ich życie zmieni się już na zawsze.
W dniu szesnastych urodzin Leny udaje się powstrzymać działanie klątwy. Ale to nie koniec, tylko początek kolejnych kłopotów. Za rok wszystko się zacznie od początku. Trzeba więc działać. Walka z przeznaczeniem jest niebezpieczna, a poniesione koszty będą ogromne. W tym miejscu zaczyna się akcja Istot ciemności.

Uczucie łączące głównych bohaterów zostanie poddane próbie. Po śmierci Macona Lena zaczyna odsuwać się od Ethana. W jej życiu pojawia się tajemniczy nieznajomy, który ma coraz większy wpływ na dziewczynę. Ethan nie może już dzielić się swoimi wizjami z ukochaną. Lena jest w coraz większym niebezpieczeństwie. Nowa sytuacja zaczyna wciągać bohaterów w wir wydarzeń, które rozgrywają się w mrocznym Gatlin, pełnym podziemnych przejść, tajemniczych tuneli. Tam świat już nie jest racjonalny.
Narratorem książki, podobnie jak w Pięknych istotach, jest Etan. Historia opowiedziana z jego perspektywy pokazuje, ile romantyzmu, kryje się w tym dojrzewającym chłopaku, co, jak podkreślali krytycy, jest zaletą i rzadkością powieści adresowanej do młodych czytelników.

altAutor: Paul Hoffman
Tytuł: Lewa ręka Boga
Wydawca: Albatros
Liczba stron: 448
Data wydania: 4 maja

Niezwykła, wymykająca się klasyfikacjom powieść z elementami fantasy Paula Hoffmana, amerykańskiego pisarza i scenarzysty. Lewa ręka Boga otwiera epicką trylogię o młodym Thomasie Cale, niepokornym akolicie Powieszonego Odkupiciela.
W Sanktuarium nie ma miejsca na litość i miłosierdzie. Ci, którzy trafiają do kamiennego labiryntu sal, mają tylko jedno zadanie: walczyć aż do śmierci o Jedynie Słuszną Wiarę. Tomas Cale ma piętnaście albo szesnaście lat – nie pamięta. Nie pamięta również tego, jak nazywał się, nim trafił w ręce okrutnych braci. Niezwykle utalentowany, zarówno czarujący, jak i zdolny do niebywałego okrucieństwa, w chwili słabości pozwala sobie na nieodpowiedzialny czyn. W odruchu litości zabija pastwiącego się nad młodą kobietą odkupiciela, podpisując na siebie wyrok śmierci. Tomas musi uciekać przed karzącą ręką Powieszonego Odkupiciela i jego fanatycznych wyznawców. Wraz z ocaloną dziewczyną i przyjaciółmi, Henrim i Kleistem, opuszcza Sanktuarium, by stawić czoła rzeczywistości poza jego murami. Niełatwy charakter, porywczość i budzące niepokój zdolności nie ułatwią mu ukrycia się pomiędzy normalnymi ludźmi…

altAutor: Trudi Canavan
Tytuł: Łotr
Wydawca: Galeria Książki
Liczba stron: 580
Data wydania: 4 maja

Żyjąc wśród sachakańskich buntowników, Lorkin stara się dowiedzieć o nich i ich wyjątkowej magii jak najwięcej. Zdrajcy nie są jednak chętni, by podzielić się nią w zamian za wiedzę uzdrowicielską, którą tak desperacko pragną poznać. Choć Lorkin przypuszcza, że obawiają się ujawnić przed światem swoje istnienie, pojawiają się pewne przesłanki, że ich plany są bardziej ambitne.
Sonea szuka dzikiego maga, mając świadomość, że Cery nie może w nieskończoność uciekać przed zamachami na swoje życie, mag jednak ma znacznie większy wpływ na półświatek, niż się obawiała. Jego jedynym słabym punktem jest więziona w Strażnicy matka.
W Sachace Dannyl utracił poważanie wśród elity, po tym jak pozwolił Lorkinowi dołączyć do Zdrajców. Uwaga ashakich natomiast skupia się na nowym Ambasadorze Elyne, którego Dannyl zna aż za dobrze.
Tymczasem na Uniwersytecie dwie nowicjuszki przypominają magom Gildii, że czasami największy wróg kryje się wśród nich samych.

 

 

altAutor: Marianne Curley
Tytuł: Strażnicy Veridianu 1. Straż
Wydawca: Jaguar
Data wydania: 4 maja

Wyobraź sobie, że jesteś w stanie zmienić przeszłość.
Jedna nieodpowiedzialna decyzja może zapoczątkować ciąg katastrof…
Ethan był małym dzieckiem, kiedy zamordowana została jego siostra, Sera. Teraz, po dwunastu latach, prowadzi podwójne życie. Jest normalnym nastolatkiem z australijskiego miasta Angel Falls i agentem Straży – siły powołanej po to, by chronić historię. Zadaniem Straży jest nie dopuścić do tego, aby samolubna, nieobliczalna potęga zmieniła bieg przeszłych wydarzeń i ugruntowała swoją władzę w przyszłości… Ale Ethan ma jeszcze jedno zadanie – musi wyszkolić nową Strażniczkę, młodszą siostrę swego najlepszego niegdyś przyjaciela…
W pierwszym tomie trylogii Marianne Curley wraz z bohaterami wkraczamy do świata ukrytego wewnątrz naszego świata. Do rzeczywistości podróży w czasie i walki Porządku z Chaosem. Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Co oznaczają słowa starożytnego proroctwa? Gdzie znajduje się starożytne miasto Veridian, kryjące sekrety dawno zaginionej cywilizacji?

altAutor: Stephen Deas
Tytuł: Adamantowy pałac
Wydawca: Dwójka Bez Sternika
Liczba stron: 432
Data wydania: 13 maja

W dawnych czasach to smoki rządziły światem – ludzie byli dla nich jedynie zdobyczą, póki nie nauczyli się, jak ujarzmić te bestie. Obecnie hodowane są, by służyć jako wierzchowce dla rycerzy i cenne podarunki składane w ramach niekończących się dyplomatycznych gierek toczonych przez arystokratyczne rody. Imperium obrosło tłuszczem.
A teraz jeden człowiek chce je zagarnąć dla siebie. Gotów jest nie tylko otruć króla – tak jak wcześniej własnego ojca – ale także zamordować swoją kochankę i uwieść jej córkę. Jednak nawet on nie podejrzewa, że wkrótce cały kraj stanie w płomieniach. Podczas lotu zaginął jeden smok. A nawet jeden smok grasujący na wolności, dysponujący swą naturalną inteligencją i pełną mocą, może oznaczać katastrofę. Za sprawą pewnego wyzutego ze skrupułów najemnika pretendenci do tronu już wkrótce mogą stawić czoła setkom smoków…

altAutor: Terry Pratchett
Tytuł: W północ się odzieję
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17 maja

Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni
Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no magią. I utrudnia sen.
Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia.
I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…

 

altAutor: Stephen King
Tytuł: Czarna bezgwiezdna noc
Wydawca: Albatros
Liczba stron: 488
Data wydania: 18 maja

Czarna Bezgwiezdna Noc to zbiór 4 opowiadań mistrza grozy Stephena Kinga, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę – ciemną stronę każdego z nas.
“Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy…” napisał Wilfred Leland James bohater pierwszego mrocznego opowiadania, zatytułowanego 1922. Kiedy jego żona Arlette proponuje sprzedanie domu i przeprowadzkę, spirala morderstw i szaleństwa zaczyna się nakręcać. Tess, bohaterka kolejnego opowiadania dostrzega obcego w sobie samej, gdy zgwałcona i porzucona na śmierć, zaczyna obmyślać zemstę na swoim oprawcy. Humorystyczne, choć najbardziej nieprzyjemne opowiadanie ukazuje Harry’ego Streetera, który zawiera pakt z diabłem i tym samym ratuje się od raka. Ostatnie Dobre małżeństwo definitywnie się kończy, gdy Darcy Anderson odkrywa obcego wewnątrz swojego męża, kiedy on wyjeżdża w kolejną podróż służbową.
Podobnie jak opowiadania zebrane w tomach Cztery pory roku oraz Czwarta po północy, Czarna Bezgwiezdna Noc dowodzi, że Stephen King to mistrz długich opowieści.

 


altAutor: Adrian Tchaikovsky
Tytuł: Szlak skarabeusza
Wydawca: Rebis
Data wydania: 25 maja

 

Wojna z Imperium osowców zakończyła się gorzkim rozejmem, a Kolegium niewiele na niej zyskało poza sporą armią okaleczonych weteranów. Cheerwell Maker odniosła rany jakich nie jest w stanie wyleczyć żaden medyk i nawiedzana przez duchy przeszłości, których nie da się obłaskawić, szuka głębszego sensu w istnieniu miasta, w którym nie czuje się już jak w domu.
Imperatorowa Seda odzyskuje kontrolę nad tymi miastami Imperium, które odmówiły złożenia jej hołdu, choć czerpie swoją moc z o wiele bardziej złowieszczego źródła niż tylko z siły armii i machin wojennych. Jedynie jej książę – małżonek, były mistrz szpiegów, Thalryk zna prawdę, dlatego też nachodzą go zamachowcy, by ponownie zagrozić jego życiu i zburzyć spokój wewnętrzny.
Położone za pustynią Nem, starożytne miasto Khanaphes oczekuje ich obojga skrywając straszliwą tajemnicę spoczywającą pod kamieniem, z którego je zbudowano.