Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Namiestniczka. Księga I już w sprzedaży.

Do sprzedaży trafiła NAMIESTNICZKA. KSIĘGA I Wiery Szkolnikowej. Jest to już czwarta powieść wydana w serii pod patronatem miesięcznika „Nowa Fantastyka”!

Wrota do Imperium Anryjskiego zostały otwarte! (fragment książki znajdziecie tutaj)

W Imperium Anryjskim pozornie wciąż coś się zmienia, ale w sprawach najważniejszych czas stoi w miejscu od tysiąca lat. Wysokie rody toczą gierki o władzę, a zakony magów, które pociągają za większość sznurków, knują, ile wlezie. Jednak to już ostatnie lata stagnacji – cisza przed burzą.

Dla namiestniczki Enrissy, kobiety twardej i wykształconej, oraz dla rządzonego przez nią magicznego świata Anry zbliża się chwila wypełnienia starożytnego proroctwa. Wszystko sprzysięgło się przeciw władczyni i bliska jest już zagłada podległych jej ziem.

Czy Enrissie uda się uniknąć katastrofy? Czy wygra z podstępnymi wrogami?

Bogato wykreowany świat, wiarygodna psychologia postaci – „Namiestniczka”, pierwszy tom epickiej trylogii fantasy, to pełna magii opowieść w stylu mistrzów gatunku. Arena dla opisywanych wydarzeń jest quasi-średniowieczna kraina Anry, zasiedlona przez niezwykłe istoty.

Psychologiczna strona postaci to wielki plus książki. Bohaterowie ewoluują. Autorka zgrabnie opisuje, co wpływa na ich zmianę i sam proces przemian, zwykle unikając sztampy – nawet tak oklepana rzecz jak mistyczna więź bliźniąt i jej nieakceptowane skutki okazuje się niebanalnie poprowadzona. Jest tu też trochę tego, co sprawdzone: warunki życia jako uładzone średniowiecze z elementami renesansu, dualizm światła i ciemności w osobach dwóch braci, wzmiankowany artefakt i elfy. Elfy Szkolnikowej przynajmniej odbiegają nieco od „tradycyjnego” Tolkienowskiego wizerunku, a to już coś, zważywszy, jak trudno o wykreowanie oryginalnej rasy. (…) „Namiestniczkę” przyjemnie się czyta. Pewne jej elementy przywodzi na myśl „Świat czarownic” Norton, inne „Pieśń Lodu i Ognia” Martina. To jednak zaleta, nie wada.

Joanna Kułakowska, Nowa Fantastyka

Autorka: Wiera Szkolnikowa
Tytuł: Namiestniczka. Księga I
Tytuł oryginalny: ????? ??????????
Cykl: Trylogia Suremu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 11.01.2011r.
Liczba stron: 824
ISBN 978-83-7648-528-7
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Cena: 44,00 zł