Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Niepokojące prognozy dla rynku książki

Niedawno ukazały się dwa raporty dotyczące kondycji rynku książek (jeden przeprowadzony przez firmę PwC, drugi przez Bibliotekę Analiz) i oba są niezwykle pesymistyczne – zakładają, że do 2020 roku sprzedaż książek spadnie o kilka procent.

Raport PwC zakłada, że sprzedaż spadnie o 3,05%, z czego aż o 7,2% zmniejszą się przychody z literatury pięknej. Biblioteka Analiz jest jeszcze bardziej pesymistyczna i obstawia spadek o 8-10%. Polska Izba Książki z kolei odnotowuje, że w 2015 roku rynek książki był wart ok. 2,32 miliarda złotych, co wynosiło ponad 6% mniej niż w roku poprzednim.

I choć szacuje się, że popularność ebooków wciąż będzie wzrastała, to nic nie wskazuje na to, by miały odratować podupadający rynek. PwC szacuje, iż w 2020 roku będą stanowiły zaledwie 13% całego rynku. Wzrosnąć ma natomiast (aż o 60%) sprzedaż książek dla profesjonalistów – szczególnie w wersjach elektronicznych.

Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz zauważa jednak, że są kwestie nie do przewidzenia – takie jak pojawienie się bestsellera klasy „Harry’ego Pottera” czy „50 twarzy Greya”, które stanowiły ok. 5% rynku w latach swojej premiery.

Źródło: rp.pl