Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Niesamowita gratka dla fanów Andy’ego Weira! Autor Marsjanina porozmawia z polskimi czytelnikami.

Pisarz porozmawia z fanami na początku września podczas Zawodów Robotów Marsjańskich – European Rover Challenge (ERC 2015).

Impreza odbędzie się w pierwszy weekend września w Podzamczu (woj. świętokrzyskie). European Rover Challenge (ERC 2015) to impreza, podczas której o zwycięstwo w konkursie robotycznym będzie rywalizować blisko 300 konstruktorów prototypów łazików marsjańskich.

W sobotę, 5 września, uczestnicy zawodów i dziennikarze jako pierwsi w Polsce porozmawiają z pisarzem Andym Weirem podczas videokonferencji. Sam autor jest bardzo aktywny w social mediach. Na swoim fanpage’u udostępnia ciekawostki ze swojego życia oraz newsy na temat wyczekiwanej ekranizacji “Marsjanina”. Właśnie w ten sposób dowiedzieliśmy się, że premiera filmu “Marsjanin” w USA została przesunięta z końca listopada na przełom września i października. Autor odniósł się do tej sytuacji następująco:

“Pomyślcie sobie, że znów jesteście dziećmi, a wasi rodzice oznajmiają wam, że w tym roku Gwiazdka przyjdzie 2 miesiące wcześniej. Tak się teraz czuję!”

Podczas ERC będzie miała miejsce także europejska premiera amerykańskiej serii komiksów “Generation One – Children of Mars”. Jej twórcy, na podstawie dostępnej wiedzy naukowej, stworzyli opowieść, skierowaną do młodego czytelnika. Przedstawia ona historię pierwszego pokolenia, które urodziło się i wychowało na Czerwonej Planecie.

Tak samo książka, jak i komiks są bardzo starannie przygotowane pod względem naukowym – jak powiedział o publikacjach Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz organizator European Rover Challenge. – Znaczna część technologii, które zostały w nich opisane, istnieje w rzeczywistości. Autorzy są entuzjastami fizyki, kosmosu i nowych technologii. W swoich publikacjach w ciekawy i nieskomplikowany sposób prezentują czytelnikom naukową stronę związaną z zagadnianiami kolonizacji Marsa i podróży kosmicznych. Z tego powodu też, cieszymy się, że zgodzili się zostać ambasadorami, organizowanych przez nas zawodów robotów marsjańskich.

Videokonferencja z Andy Weirem to nie jedyna atrakcja dla wielbicieli kosmosu, nauki i nowych technologii, która czeka na nich podczas European Rover Challenge. Gościem honorowym Zawodów Robotów Marsjańskich będzie także Harrison “Jack” Schmitt, członek załogi Apollo 17, 12 i ostatni człowiek na Księżycu. Dr Harrison Schmitt to emerytowany geolog, wykładowca uniwersytecki, senator amerykański oraz były astronauta NASA. Był również uczestnikiem misji Apollo 17, która była ostatnią załogową wyprawą na Księżyc. W 1972 roku przez 3 dni przebywał na powierzchni Srebrnego Globu.

Łukasz Wilczyński podkreślił, również że “Dr Schmitt jest również pierwszym (i do tej pory jedynym), zawodowym naukowcem, który znalazł się poza ziemską orbitą. Przed swoją misją kosmiczną, prowadził szkolenia dla innych astronautów. Amerykanie mówią, że szansa na spotkanie człowieka, który odwiedził Srebrny Glob wynosi 1:55.000000. 30 lat temu Polskę odwiedził Buzz Aldrin – pierwszy człowiek, który odbył spacer po Księżycu. Była to wizyta półoficjalna, jednak tym razem Harrison Schmitt spotka się z szeroką publicznością w czasie Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich. Impreza jest otwarta dla wszystkich chętnych, a wstęp – darmowy – zaznaczył organizator European Rover Challenge.

Książka Andy’ego Weira pt. “Marsjanin” ukazała się w Polsce w listopadzie 2014 roku, natomiast polska premiera filmu z Mattem Damonem w roli głównej zaplanowana jest na 2 października tego roku.