Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Piorun kulisty, nowa książka Cixina Liu, autora bestsellerowego Problemu trzech ciał!

Już 15 stycznia do księgarń trafi Piorun kulisty, najnowsza książka Cixina Liu, autora bestsellerowej serii „Wspomnienie o przeszłości ziemi”!

Tym razem, laureat nagrody Hugo pisze historię Chena, który poświęca życie badaniu piorunów kulistych, odkąd jeden z nich spalił na popiół jego rodziców. Laboratoria wojskowe, stacje meteorologiczne, a nawet radziecka baza na Syberii – nie ma dla niego miejsca, do którego nie byłby gotów dotrzeć w poszukiwaniu prawdy, która staje się jego obsesją. Okazuje się, że badane przez niego zjawisko prowadzi w zupełnie nieznane dotąd obszary fizyki, a skutki odkryć mogą być katastrofalne.

Chen staje przed trudnymi wyborami, kiedy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze uczucie do pięknej pani major o niejasnych intencjach, sprawy komplikują się bardziej, niż kiedykolwiek mógłby się spodziewać…

Kolejna powieść autora bestsellerowego Problemu trzech ciał

W trakcie burzy piorun kulisty zabija rodziców czternastoletniego Chena, spalając ich na popiół. Od tego czasu Chen postanawia poświęcić życie badaniu tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego, wciąż otoczonego tajemnicą. Jako naukowiec obsesyjnie poszukuje prawdy w stacjach meteorologicznych, w laboratoriach wojskowych, a nawet w opustoszałej radzieckiej bazie ukrytej na Syberii. Kolejne odkrycia pokazują, że to tajemnicze zjawisko prowadzi na całkowicie nieznane obszary fizyki.

Z czasem Chen odkrywa, że rozszyfrowanie sekretu pioruna kulistego może wywołać katastrofalne wręcz skutki. Badania Chena nadają sens jego życiu, ale wiodą do konfliktu z bezwzględnymi wojskowymi i naukowcami, dla których w poszerzaniu wiedzy nie ma miejsca na etyczne dylematy. Czy piękna pani major, w której Chen jest skrycie zakochany, dąży do stworzenia śmiercionośnej broni?

Cixin Liu – piąta kolumna chińskiej inwazji science fiction!

Cixin Liu (ur 1963 r.) to jedna z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. Opublikował ponad 20 antologii i powieści z gatunku hard science fiction. Otrzymał liczne nagrody Yinhe i Xingyun, najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla chińskojęzycznych twórców fantastyki. Jego trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” została uznana za największe w ostatnich latach wydarzenie w światowej SF. W 2015 roku za Problem trzech ciał, pierwszy tom cyklu, Liu zdobył nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy w historii przyznaną autorowi nieanglojęzycznemu. Książka znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa i Johna W. Campbella. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, uznał ją za jedną z najbardziej wartych przeczytania książek roku, a ówczesny prezydent Barack Obama zabrał ją na urlop na Hawajach.

Dom Wydawniczy REBIS opublikował całą trylogię „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” – Problem trzech ciał, Ciemny las i Koniec śmierci. Polscy czytelnicy znają również Liu z doskonałego opowiadania Wędrująca Ziemia, zamieszczonego w kultowej antologii Kroki w nieznane (2014).

Źródło: informacja prasowa