Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Powieść współtworzona przez sztuczną inteligencję nominowana do nagrody literackiej

Nagrody literackia im. Shinichiego Hoshi została ustanowiona w 2013 roku na cześć jednego z najlepszych autorów science fiction w języku japońskim. Z kolei córka autora, Marina Hoshi Whytemade, oznajmiła, że jedynym wymogiem będzie to, by tekst został napisany po japońsku oraz mieścił się w kategorii SF. Tym samym sposobem pozwoliła na start m.in. kosmitom, zwierzętom oraz robotom i AI. Uznała, że w ten sposób rywalizacja sama w sobie będzie stanowiła fantastykę naukową…

Do nagrody zgłoszono w tym roku 1450 tytułów, z czego kilka… współtworzonych przez komputery. I choć żadna ze sztucznych inteligencji nie otrzymała nagrody, to przynajmniej jedna spośród stworzonych tak książek przeszła przez pierwszy z czterech etapów selekcji, co oznacza, że dołączyła do grona nominowanych.

Choć ok. 80% projektu wykonali ludzie, to komputer skomponował cały utwór, bazując na dostarczonych mu fabule i bohaterach, dostosował także zdania z prototypu powieści stworzonego przez naukowców.

Ponieważ obrady są tajne, nie wiadomo, o którą z nominowanych książek chodzi. Ważne jednak jest to, że jurorzy nie wiedzieli, za które z powieści odpowiadały AI. Wiadomo już jednak, że jeden z tekstów współtworzonych przez sztuczną inteligencję opowiadał o komputerze piszącym książkę.

Czyżby nastąpił przełom w stronę tego, co wydawało się dla maszyn niedostępne – czyli do tworzenia przez nie sztuki?

zdrodło: digitaltrends