Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Poznajcie finalistów Hugo 2017

Ogłoszono listę finalistów tegorocznej edycji Nagrody Hugo. Poznajcie kandydatów nominowanych do tej prestiżowej nagrody.

Hugo Award jest przyznawana co roku przez uczestników Worldconu (World Science Fiction Convention). Nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”.

W tym roku głosownie będzie niezwykle trudne, gdyż do finału dotarło aż 108 kandydatów. Ta edycja przejdzie więc do historii, jako najdłuższa z dotychczasowych: zgłoszono aż 2458 poprawnych kart do głosowania. Wyniki zostaną ogłoszone po głosowaniu przeprowadzonym na jubileuszowym 75. World Science Fiction Convention w Helsinkach 15 lipca.

Najlepsza powieść:

All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books)
A Closed and Common Orbit, Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US)
Death’s End, Cixin Liu (Tor Books / Head of Zeus)
Ninefox Gambit, Yoon Ha Lee (Solaris Books)
The Obelisk Gate, N. K. Jemisin (Orbit Books)
Too Like the Lightning, Ada Palmer (Tor Books)

Najlepsza mikropowieść:

The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
Penric and the Shaman, Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)
This Census-Taker, China Miéville (Del Rey / Picador)

Najlepsza nowela:

Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex, Stix Hiscock
The Art of Space Travel, Nina Allan – tekst tutaj
The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde – tekst tutaj
The Tomato Thief, Ursula Vernon – tekst tutaj
Touring with the Alien, Carolyn Ives Gilman – tekst tutaj
You’ll Surely Drown Here If You Stay, Alyssa Wong – tekst tutaj

Najlepsze opowiadanie:

The City Born Great, N. K. Jemisin – tekst tutaj
A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers, Alyssa Wong – tekst tutaj
Our Talons Can Crush Galaxies, Brooke Bolander – tekst tutaj
Seasons of Glass and Iron, Amal El-Mohtar – tekst tutaj
That Game We Played During the War, Carrie Vaughn – tekst tutaj
An Unimaginable Light, John C. Wright

Najlepsza powieść graficzna/komiks:

Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, scenariusz: Ta-Nehisi Coates, rysunek: Brian Stelfreeze (Marvel)
Monstress, Volume 1: Awakening, scenariusz: Marjorie Liu, rysunek: Sana Takeda (Image)
Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, scenariusz: G. Willow Wilson, rysunek: Takeshi Miyazawa (Marvel)
Paper Girls, Volume 1, scenariusz: Brian K. Vaughan, rysunek: Cliff Chiang, tusz: Matthew Wilson, liternictwo: Jared Fletcher (Image)
Saga, Volume 6, scenariusz: Fiona Staples, rysunek: Brian K. Vaughan, liternictwo: Fonografiks (Image)
The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man, scenariusz: Tom King, rysunek: Gabriel Hernandez Walta (Marvel)

Najlepsza praca związana z fantastyką:

The Geek Feminist Revolution, Kameron Hurley
The Princess Diarist, Carrie Fisher
Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, Robert Silverberg i Alvaro Zinos-Amaro
The View From the Cheap Seats, Neil Gaiman
The Women of Harry Pottercykl postów Sarah Gailey
Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016 Ursula K. Le Guin

Najlepszy film pełnometrażowy:

Arrival/Nowy początek, scenariusz Eric Heisserer, reżyseria Denis Villeneuve
Deadpool, scenariusz: Rhett Reese i Paul Wernick, reżyseria Tim Miller
Ghostbusters, scenariusz: Katie Dippold i Paul Feig, reżyseria Paul Feig
Hidden Figures/Ukryte działania, scenariusz: Allison Schroeder i Theodore Melfi, reżyseria:Theodore Melfi
Rogue One/Łotr Jeden, scenariusz: Chris Weitz i Tony Gilroy, reżyseria: Gareth Edwards
Stranger Things sezon pierwszy, the Duffer Brothers

Najlepszy film/produkcja krótkometrażowy/a:

Black Mirror: “San Junipero”, scenariusz: Charlie Brooker, reżyseria: Owen Harris
Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio”, scenariusz: Steven Moffat, reżyseria: Ed Bazalgette
The Expanse: “Leviathan Wakes”, scenariusz: Mark Fergus i Hawk Ostby, reżyseria: Terry McDonough
Game of Thrones: “Battle of the Bastards”, scenariusz: David Benioff i D. B. Weiss, reżyseria: Miguel Sapochnik
Game of Thrones: “The Door”, scenariusz: David Benioff i D. B. Weiss, reżyseria: Jack Bender
Splendor & Misery [album], Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Najlepszy cykl:

The Craft Sequence, Max Gladstone (Tor)
The Expanse, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
The October Daye Books, Seanan McGuire (DAW; Corsair)
The Peter Grant/Rivers of London series, Ben Aaronovitch (Gollancz; Del Rey; DAW; Subterranean)
Temeraire, Naomi Novik (Del Rey; Harper Voyager UK)
The Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold (Baen)

Nominowani do John W. Campbell Award for Best New Writer:

Sarah Gailey
J. Mulrooney
Malka Older
Ada Palmer
Laurie Penny
Kelly Robson

Pełna lista jest dostępna pod tym adresem.

Źródło: locusmag.com