Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody imienia Janusza A. Zajdla

W sobotni wieczór rozdane zostały Nagrody imienia Janusza A. Zajdla, wręczane corocznie przez fanów, czytelników, uczestników Polconu.

Wrocław, 21 sierpnia 2016: W sobotę, 20 sierpnia 2016, o godzinie 20:00 fani fantastyki spotkali się w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego, aby poznać tegorocznych laureatów prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Nagrody niezwykłej, nietypowej, ale jednocześnie jednej z najważniejszych: przyznawanej przez samych czytelników.

Nagroda przyznawana jest corocznie w drodze głosowania przez uczestników Polconu w dwóch kategoriach: opowiadanie oraz powieść w dziedzinie fantastyki. W tym roku nominowane były następujące powieści:
• „2049” Rafała Cichowskiego,
• „Starość aksolota” Jacka Dukaja,
• „Łzy diabła” Magdaleny Kozak,
• „Niebiańskie pastwiska” Pawła Majki,
• „Gamedec. Obrazki z imperium cz. „1 Marcina Sergiusza Przybyłka,
• „Pamięć wszystkich słów” Roberta M. Wegnera.

W kategorii opowiadanie fantastyczne nominowane były:
• „Nihil fit sine causa” Doroty Dziedzic-Chojnackiej,
• „Koziorożec i Smok” Magdaleny Kucenty,
• „Simon Mariusza” Sergiusza Przybyłka,
• „Milczenie owcy” Roberta M. Wegnera,
• „Pajęczarka” Przemysława Zańko.

W tym roku byliśmy świadkami wydarzenia dość nietypowego: jeden Autor okazał się zwycięzcą w obu kategoriach. Taka sytuacja miała dotąd miejsce dwukrotnie: w 2005 roku podwójna nagroda trafiła w ręce Jarosława Grzędowicza, natomiast w 2012 do Roberta M. Wegnera. Wyczyn z 2012 roku został powtórzony, a statuetki ponownie powędrowały do Roberta M. Wegnera. Gratulujemy!

O Polconie
Najstarszy, bo odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. W 2016 roku wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach wędrówki.

O Europejskiej Stolicy Kultury
ESK to miasto wybrane przez Unię Europejską. Jego zadaniem jest w ciągu roku zaprezentować życie kulturalne nie tylko całego miasta, ale również regionu i kraju. Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i otwarcie dialogu międzykulturowego wśród Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK skupiają na sobie uwagę całej Europy – daje to niepowtarzalną szansę nie tylko na wniesienie wkładu w rozwiązania kwestii istotnych dla naszego kontynentu, ale również możliwość przyspieszenia rozwoju oraz promocję miasta. W 2016 roku Wrocław dołączył do chlubnego grona ESK, gdzie już wcześniej pojawiły się Berlin, Florencja, Paryż, Madryt czy Praga.

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 1

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 2

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 3

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 4

 

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 6

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 7

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 8

 

Polcon 2016 Wroclaw Zajdel 9

Źródło: informacja prasowa