Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Przez 1157 lat ta biblioteka służyła tylko wybrańcom!

W 859 roku (słownie: osiemset pięćdziesiątym dziewiątym, to nie literówka, nie zgubiliśmy jedynki na początku daty) rozpoczęto budowę Biblioteki Al-Karawijjin w marokańskim mieście Fez połączonej z Meczetem Al-Karawijjin oraz Uniwersytetem Al-Karawijjin – nazwa ma pochodzić od nazwy Kairuan (czwartego świętego miasta islamu), czyli tunezyjskiego miasta, z którego pochodzić miała Fatima, córka Muhammada al-Fihri, fundatorka budowy.

Księgozbiór biblioteki jest imponujący – liczy aż 4 tysiące woluminów, w tym rękopisów, wśród nich m.in. wydanie „Koranu” z IX wieku. Zbiory chronione były w niezwykły sposób: pokój z manuskryptami zamknięty był na cztery zamki, a każdego z kluczy pilnowała jedna osoba.

Niestety jak łatwo się domyślić, tak długie istnienie może sprawić, iż budynek i jego wnętrze zostaną nadgryzione zębem czasu, zatem trzy lata temu Aziza Chaouni (architektka o kanadyjsko-marokańskim pochodzeniu) rozpoczęła generalny remont. Jej remont miał nie tylko utrzymać dawne piękno obiektu, ale i wprowadzić pewne nowoczesne technologie, jak system nawadniania ogrodów czy panele gromadzące energię słoneczną. Cztery klucze zostały zastąpione zamkiem elektronicznym.

Co najważniejsze jednak – po upływie wieków, gdy wstęp do biblioteki mieli wyłącznie teologowie, uczeni, studenci i poeci, w dodatku muzułmańskiego wyznania, gdyż wejście do biblioteki prowadziło przez meczet, po raz pierwszy w historii Biblioteka Al-Karawijjin zostanie udostępniona dla zwiedzających! Wcześniej (w XX wieku) miała miejsce pierwsza liberalizacja zasad, gdy utworzono specjalne wejście, z którego mogli korzystać niemuzułmańscy badacze.

Karawijjin 1

 

Karawijjin 2

 

Karawijjin 3

 

Karawijjin 4

Źródło: ideas.ted.com