Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

PSL wniósł do sejmu projekt ustawy o stałej cenie książki!

Po przedstawieniu projektu ustawy o stałej cenie książki w Senacie, Polska Izba Książki podjęła kolejne działania. Polskie Stronnictwo Ludowe, które udzieliło pomysłowi PIK poparcia, wniosło projekt ustawy do Sejmu.

Znając polski system legislacyjny, z ustawą może się teraz stać niemal wszystko. Może utknąć w komisjach sejmowych na długie miesiące, PSL i jego koalicjanci mogą z niej uczynić swój sztandar wyborczy, w końcu możemy się też doczekać literackiego odpowiednika „lub czasopisma” – każdy z tych scenariuszy jest równie prawdopodobny.

Ustawa o stałej cenie książki w swoim obecnym kształcie ma sprawić, żeby przez rok od premiery cena książki nie mogła być obniżana przez żadnego ze sprzedawców. W teorii ma to zapewnić dłuższy żywot książki, zmniejszyć ogromne marże największych sieci dystrybucyjnych oraz poprawić sytuację niedużych księgarń. Ustawa nie będzie regulować samej ceny okładkowej książki – tę ustali wydawca.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? W komentarzach do poprzedniej informacji dotyczącej tej ustawy sami wymyśliliście kilkadziesiąt sposobów na obejście ustawy. Ci, którzy mieliby na niej stracić zapewne też bez problemu sobie z tym poradzą, a na samym końcu jak zawsze straci czytelnik.