Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Pullman powraca do świata Mrocznych Materii!

Philip Pullman zakończył wieloletnie spekulacje, ogłaszając, że „The Book of Dust”, epicka trylogia fantasy, zostanie wydana już w październiku. Pierwszy tom póki co nie ma jeszcze oficjalnego tytułu, ale premiera ma mieć miejsce 19 października. Inna seria autora, trylogia „His Dark Materials” („Mroczne materie”), przyjęła się znakomicie. Pierwszy tom, „Northern Lights”, został wydany w 1995 roku, sprzedany w ponad 17,5 mln kopii oraz przetłumaczony na 40 języków.

W pierwszych dwóch tomach powróci bohaterka Lyra Belacqua. Skupimy się na dwóch okresach jej życia – dzieciństwie oraz wydarzeniach rozgrywających się 10 lat po zakończeniu serii „His Dark Materials”. Pojawią się również inni znani bohaterowie, a także istoty charakterystyczne dla tego uniwersum.

Były nauczyciel z Oxfordu wyznał, że chce powrócić do świata Lyry, ponieważ pragnie dotrzeć do początków „pyłu”, tajemniczej i sprawiającej problemy substancji, na której skupiają się oryginalne książki.

Kroczek po kroczku, poprzez całą historię pomysł na to, czym jest Pył stawał się coraz bardziej wyrazisty, ale zawsze chciałem tam powrócić i odkryć więcej. – mówi Pullman. – W środku „The Book of Dust” rozegra się bitwa z despotyczną i totalitarną organizacją, która chce stłumić spekulacje i dochodzenie, a ci którzy wierzą w myśli i mowę powinni być wolni. – dodaje.

Jednak David Fickling z David Fickling Books, którzy wydadzą tę powieść wraz z Penguin Random House, ostrzega, żeby nie szukać zbyt wielu odniesień do obecnej sytuacji politycznej w Stanach czy Wielkiej Brytanii:

Myślę, że to na chwilę obecną bardzo ważna książka, nie w sensie intelektualnym, ale w związku z opowiedzianą historią. Wielkimi gawędziarzami są ci, którzy opowiadają nam prawdę o naszych czasach, a Philip jest jednym z nich.

Dokładne szczegóły związane z fabułą są obecnie wielką tajemnicą. Wiadomo jednak, że Pullman ukończył prace nad dwoma tomami i pracuje nad trzecim. Zagadka dotycząca tego, jak Lyra odnajdzie się w Jordan College na Oxfordzie, w jej alternatywnej rzeczywistości, zainicjowała nową trylogię.

Myśląc o tym, odkryłem długą historię, która rozpoczęła się, kiedy była dzieckiem i zakończyła się, gdy dorosła. – mówi Pullman. – To nie dzieje się przed ani po „His Dark Materials”, ale gdzieś obok. To inna historia, ale podobne ustalenia, które czytelnicy „His Dark Materials” rozpoznają i to również bohaterowie, których już wcześniej spotkali. Zobaczymy Lyrę zarówno jako dziecko, jak i jako osobę dorosłą, mającą 20 lat. – dodaje.

Pył to analogia świadomości, a świadomość to niezwykła właściwość, którą posiadamy jako istoty ludzkie. Historia, którą opowiadam w tej książce, to coś w stylu wizji Williama Blake’a, jego idei redukcyjnego widzenia rzeczy: coś jest dobre albo złe, czarne albo białe. – wyjaśnia na koniec autor.

Źródło: theguardian.com