Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Rady dla młodych pisarzy od mistrza Umberto Eco

Umberto Eco, 83-letni wloski filozof, mediewista, wybitny pisarz, felietonista i eseista w jedym z ostatnich wywiadów udzielił kilku cennych rad osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisarstwem. Tym razem jednak, inaczej niż miało to miejsce w jego książce pt. Temat na pierwszą stronę, nie skupił się na dziennikarstwie, ale właśnie na pisarstwie.

W prostych słowach opowiada młodym adeptom literatury, czym kierować się w pracy, by zostać pisarzami. Umberto Eco jest filozofem, pisarzem, wykładowcą uniwersyteckim oraz autorytetem w wielu dziedzinach. Pewne jest, iż ma mnóstwo do zaoferowania następnym pokoleniom pisarzy. W marcu tego roku ukazał się jego dowcipny i praktyczny podręcznik studencki dla osób zajmujacych się pisaniem naukowych elaboratów pt. „How to Write a Thesis”. Natomiast w tym miesiącu wydano w Polsce, wspomnianą już, jego najnowszą powieść „Temat na pierwszą stronę”, która stanowi kompendium wiedzy o warsztacie dziennikarskim.

Podczas wywiadu z dziennikarzami duńskiego kanału The Lousiana Chanel, Umberto Eco daje cenne rady dla początkujących pisarzy. Nie należy wierzyć, że jest się artystą i traktować siebie zbyt poważnie. W prostych słowach Eco podkreśla, iż należy zdawać sobie sprawę, że pisanie to przede wszystkim ciężka praca, w której 10% to inspiracja, a 90% – perspiracja. Zaznacza tutaj również, że nie pojmuje jednej rzeczy u niektórych współczesnych pisarzy, którzy publikuja jedną książkę rocznie, tracąc bezpowrotnie cenny czas na odpowiednie przygotowanie i właściwe skonstruowanie historii. Przez takie postępowanie inni początkujacy pisarze oczekują, że już na starcie kariery, w młodym wieku od razu zdobędą Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nic innego nie zabija kariery pisarskiej jak takie podejście.

Umberto Eco wspomina też w wywiadzie sytuację, w której pewien młody mężczyzna poprosił go o radę jak stać się pisarzem. Odpowiedź, której udzielił mu autor „Imienia Róży” jest niezwyka w swojej prostocie. Należy ciężko pracować i budować zarówno opowieść, jak i swoją karierę krok po kroku. Nie można dostać wszystkiego naraz, bez włożenia w to najmniejszego wysiłku.

W poniższym materiale wideo możecie sami zobaczyć wywiad z Umberto Eco przeprowadzony dla stacji The Lousiana Chanel.