Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Solaris zwycięzcą plebiscytu 100 książek na stulecie niepodległości!

Polskie Radio Trójka przeprowadziło wśród swoich słuchaczy plebiscyt „100 książek na stulecie niepodległości” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najwięcej głosów zebrało „Solaris” Stanisława Lema i tym samym – zwyciężyło w plebiscycie!

Plebiscyt Trójki wywołał ogromne zainteresowanie słuchaczy. W sumie oddano w nim ponad 21 tys. głosów! Jednak zwycięzca może być tylko jeden i zostało nim „Solaris” Lema. Dalsze miejsca zajęły następujące powieści:

2. “Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
3. “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza
4. „Sklepy cynamonowe” Bruno Schulza
5. „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta

To właśnie te powieści, zdaniem słuchaczy Trójki, są najważniejszymi dziełami polskiej literatury, które zostały opublikowane po 1918 roku. Głosowanie trwało od 18 września do 11 listopada 2018 roku. Projekt został zrealizowany przez Trójkę we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem “Rzeczpospolita”.

Zestawienie powieści, na które można było głosować w plebiscycie przygotowali dla Polskiego Radia Trójka czołowi polscy literaturoznawcy, tj. Krzysztof Drybciak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztof Koehler zastępca dyrektora ds programowych Instytutu Książki w Krakowie, Dariusz Nowacki z Uniwersytetu Śląskiego oraz Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Każdy z nich przedstawił swoje typy i w ten sposób stworzono listę 100 tytułów, które Trójka przybliżała swoim słuchaczom w cyklu “100 książek na stulecie niepodległości”.

Wszystkie powieści, które brały udział w plebiscycie, wraz z prezentacjami znajdziecie na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl
Zachęcamy do wysłuchania audycji „Klub Trójki”, w której Mariusz Cieślik gościł u siebie dyrektora Instytutu Książki – Dariusza Jaworskiego, literaturoznawcę i profesora Macieja Urbanowskiego oraz Marcina Kube, dziennikarza “Rzeczpospolitej”. Tematem ich dyskusji były oczywiście wyróżnione powieści, jaki te, których zabrakło w zestawieniu. Audycja do wysłuchania pod adresem: polskieradio.pl

Źródło: polskieradio.pl