Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Terry Pratchett i Muminki

Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Terry’ego Pratchetta, córka pisarza Rhianna postanowiła podzielić się swoją historią o tym, jak dzieło Tove Jansson ponownie ich połączyło. Córka genialnego artysty twierdzi, że Pratchett zawsze nazywał Jansson „jednym z największych pisarzy książek dla dzieci, jacy kiedykolwiek istnieli”. Co więcej, była ona jednym z powodów, dla których Pratchett sam postanowił zostać pisarzem.

Rhianna wspomina, że rodzina jej ojca nigdy nie słynęła ze specjalnych czułości w okazywaniu uczuć. Okazywali to w inny sposób: układając puzzle, budując domki na drzewach. Dla jej ojca to była rodzinna tradycja. A jedną z rzeczy, które zbudował, była właśnie Wioska Muminków! W większości wykonał ją z drewna i nie zabrakło tam lasu, rzeki, a nawet jaskini. Z gliny ulepił Muminki, zbudował nawet im dom. Rhianna wierzy, że gdyby dobrze przeszukała poddasze domu rodzinnego, to na pewno znalazłaby tam jakiegoś Muminka zalegającego w skrzyni.

W przyszłym roku ma się pojawić nowy film animowany o Muminkach. Córka Pratchetta zawsze uwielbiała ich historię – z początku czytali jej rodzice, a potem nauczyła się czytać sama. Uwielbiała to, co stworzyła Jansson. Jej twórczość miała ogromny wpływ na jej dzieciństwo, które w większości spędzała poza domem, wyobrażając sobie, że przenosi się do Doliny Muminków.

Całą wypowiedź Rhianna możecie przeczytać pod tym adresem: amp.theguardian.com

terry muminki 1