Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Tomasz Bagiński o czytelnictwie, polskiej literaturze i filmowych uniwersach

W jednym z ostatnich wywiadów Tomasz Bagiński zdradził po jakie lektury sięga prywatnie i zawodowo oraz dlaczego nie zawsze książka jest lepsza od filmu. Nie mogło zabraknąć również gorącego tematu – „Wiedźmina” od Netflixa.

Wywiad z reżyserem przeprowadził Bartek Czartoryski, krytyk filmowy i tłumacz literatury. Bagiński zdradził w rozmowie, że wśród jego ulubionych pisarzy, po których książki sięga w ciemno, znajdują się Neal Stephenson, David Mitchell, Jo Nesbo i Lee Child. Jeśli chodzi o polskich twórców, to reżyser przyznał się, że „Jacek [Dukaj] pisze tak, jak ja bym chciał pisać, ale nie umiem”. W planach obydwu twórców znajduje się również ekranizacja jednego z utworów Dukaja, jednak reżyser nie chciał wdawać się w szczegóły projektu, który jeszcze faktycznie nie zaistniał.

Tutaj nie mogło zabraknąć odwiecznego konfliktu: lepsza jest książka czy jej ekranizacja? Bagiński podkreślił, że nie należy generalizować w tej kwestii:

Dla jednego lepsza, dla drugiego gorsza. To subiektywny kąt widzenia. Druga sprawa – czy to w ogóle można porównywać ? Film jest nieco innym medium, z jednej strony bardziej topornym intelektualnie, a jednocześnie bardziej emocjonalnym. Film ma też dużo niższy próg wejścia. Z zasady jest przykrojony pod szerszego odbiorcę. I to dotyczy nawet filmów przeznaczonych dla widowni elitarnej. Książka może być znacznie czystszą formą sztuki, bo zmotywowany autor nie musi się liczyć z niczym poza sobą samym i swoimi potrzebami. Z kolei nawet najbardziej autorski film jest wynikiem mniejszego lub większego kompromisu.

Jeżeli zaś chodzi o zapowiedzianą i z niecierpliwością wyczekiwaną przez fanów serialową ekranizację „Wiedźmina”, to reżyser zapewnia:

Trzeba jednak podkreślić, że proza Andrzeja Sapkowskiego odciska i będzie odciskać silną pieczęć na jakiejkolwiek dobrej adaptacji i na pewno na podstawowym poziomie będzie działać jako łącznik.

A jeśli jesteście ciekawi czy Bagiński marzył o napisaniu własnej powieści, to odsyłamy Was do całego wywiadu pod adresem: niestatystyczny.pl